Je BRICS budoucnost globální ekonomiky?

JOHANNESBURG | Společné hospodářského uskupení Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky (BRICS) je silou, která by mohla podpořit globální hospodářský růst. Myslí si to David Makhura, premiér severní provincie Gauteng v Jihoafrické republice (JAR), který to uvedl na zasedání Obchodní rady BRICS v Johannesburgu, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek | reprofoto: BRICS5

„BRICS je budoucností globální ekonomiky,“ citoval slova premiéra portál Creamer Media. Makhura dále prohlásil, že by toto uskupení pěti států mohlo pomoci reorganizovat světovou ekonomiku. „Nikdy bychom neměli podceňovat to, co můžeme udělat společně… Pokud naše podniky spolupracují, pak existuje obrovská příležitost,“ řekl politik a dodal, že obchod mezi zeměmi BRICS neustále roste.

Podle premiéra je BRICS také platformou pro hájení celé Afriky, která zůstává kontinentem budoucnosti s mladistvou populací. Dále řekl,: „Není pochyb o tom, že by ekonomiky BRICS mohly hrát klíčovou roli při ovlivnění industrializace a rozvoji JAR.“

Dané uskupení pěti zemí představuje více než 40 % světové populace. Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu (MMF) jsou členské státy zodpovědné za více než polovinu globálního ekonomického růstu za posledních 10 let.