Íránské Revoluční gardy mají nového velitele

TEHERÁN | Nedávno Spojené státy (SS) označily Íránské revoluční gardy za teroristickou organizaci. Není zatím jasné, zda je jmenování novéhov eleitele Revolučních gard spojené s krokem Spojených států. Nicméně v Íránu označili vojska SS za teroristickou organizaci.

Íránské revoluční gardy | repro: Sputnik

„Nejvyšší vůdce jmenoval brigádního generála Hosseina Salamího jako nového vrchního velitele revoluční gardy, který nahradí Mohammada Aliho Jafariho,“ uvedla státní televize, na kterou se odkazuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Dne 8.dubna vůdce SS Donald John Trump označil Íránské revoluční gardy za teroristickou organizaci. Podle Trumpa jsou Íránské revoluční gardy (IRGC) primárním prostředkem íránské vlády k řízení a realizaci její globální teroristické kampaně.

Vůdce Trump uvedl také, že toto označení jasně vysvětluje rizika spojená s obchodováním s IRGC či s poskytováním podpory IRGC. „Pokud obchodujete s IRGC, sponzorujete terorismus,“ řekl Trump.

IRGC má na starosti íránské programy balistických raket a jaderné zbraně. Napětí mezi Spojenými státy a Íránem vzrostlo, když Washington odstoupil od íránské jaderné dohody a obnovil sankce proti Teheránu. Všichni vojáci Spojených států na Blízkém východě jsou v Íránu považování za teroristy na rovni IS a mohou být stříleni jako potkani.