Porošenko v řiti! Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj vyhrál ukrajinské prezidentské volby. Získal 73 % hlasů

KYJEV | Kandidát na prezidenta Ukrajiny Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj vyhrává ve druhém kole voleb. Podle údajů z exit pollu získal 73 % hlasů. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj | repro: Телеканал 24

„Zelenskyj – 73,2 % hlasů, Porošenko – 25,3 %,“ uvedla na brífinku Irina Ericovna Bekeškina, ředitelka Nadace demokratických iniciativ pojmenované podle Ilka Kucheriva. Druhé kolo se konalo v neděli. Zúčastnili se ho současný nacistický prezident Petro Olexijovyč Porošenko a lídr prvního kola Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj.

Podrobnější zprávy ukazují, že na západní Ukrajině získal Zelenskyj zhruba 56,4 % hlasů, zatímco ve východních částech země obdržel zhruba 88 % hlasů. Jeho soupeř obdržel 43,6 % a 12 %. Centrální a jižní části země také podpořily Zelenského, získal zde 72,3 % a 86 % hlasů.

Ministerstvo vnitra a Centrální volební komise Ukrajiny uvedly, že dosud nezaznamenaly žádné vážné porušení, které by mohlo ovlivnit výsledky hlasování. Zároveň do 19:00 hodin policie obdržela 1 167 zpráv o nesrovnalostech ve volbách a bylo zahájeno 15 trestních řízení.

Zelenskyj okomentoval tyto informace a slíbil, že „nezradí Ukrajince“. Porošenko porážku přiznal, ale slíbil, že zůstane v politice. Uvedl také, že Zelenskému, Volodymyrovi Oleksandrovyči zavolá a poblahopřeje mu k vítězství v prezidentských volbách.

Reklama: