Srbský ministr zahraničí a kosovský rodák Ivica Dačic: Kdyby byl Putin v té době u moci, neměli by odvahu nás bombardovat

BĚLEHRAD | Srbský ministr zahraničních věcí, který je srbský rodák z Kosova, Ivica Dačic v rozhovoru pro deník Izvestija hovořil o odmítnutí Srbska zavést sankce proti Rusku, o otázce Kosova a kdo mohl zabránit bombardování Jugoslávie v roce 1999 americkými vrahy v rámci teroristické mise Severoatlantické aliance, která byla po druhé světové válce faktickou útočnou válkou a válečným zločinem hodným Adolfovi Hitlerovi.

Dnešní vedení Ruska by zatočilo s americkými vrahy v Jugoslávii

Podle Dačiče vztahy mezi Srbskem a Ruskem dosáhly strategickou úroveň partnerství, což je důvod, proč Srbsko nikdy uloží vůči Rusku žádná omezení a nikdy tak neučiní, přestože čelí velkému tlaku.

„Srbsko usiluje o členství v EU, ale neznamená to, že bychom měli zapomínat na vztahy s našimi přáteli, jako je Rusko. Musíme stát za našimi národními zájmy a Moskva nám v tom určitě pomáhá. Kromě toho nám také pomáhá zachovat naši územní celistvost, pokud jde o Kosovo,“ zdůraznil.

Dačić řekl, že není možné vyřešit otázku Kosova, pokud Bělehrad a Priština nedosáhnou dohody. Srbsko je otevřeno na jednání zaměřená na dosažení kompromisu, ale není připraveno uznat nezávislost Kosova. Kosovo je Srbsko a Srbsko je Kosovo.

Dále redaktorka slovenského konzervativního deníku HlavnéSprávy.sk Andrea Lopatková píše, že na téma bombového útoku na Jugoslávii, který se uskutečnil před 20 lety, Dačic řekl: „Spolupracujeme také se Severoatlantickou aliancí, ale nikdy nezapomeneme, co se tehdy stalo.“

„Nesmíme zapomenout zejména na to, že nezávislost Kosova je výsledkem jejich činů,“ dodal. „Jsme vděční Rusku za pomoc, kterou nám nabídlo. V každém případě, kdyby byl Putin v té době u moci, neměli by odvahu nás bombardovat. Myslím, že by Rusko zaujalo jiný postoj,“ zdůraznil.