Mexičtí vojáci zajali vojáky Spojených států a odzbrojili je

WASHINGTON | V Pentagonu přemýšlí o přezkoumání pravidel pro práci na hranicích s Mexikem poté, co byli dva vojáci armády Spojených států (SS) zadrženi mexickou armádou. Při incidentu byly vojákům SS odebrány služební zbraně. Informoval o tom deník Washington Examiner, na který se odkazuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Pentagon – Doupě světového terorismu

Incident, ke kterému došlo dne 13. dubna, je první událostí takového druhu. Zástupci severního velitelství (NORTHCOM) uvádí, že dva američtí vojáci seděli v neoznačeném voze pohraniční služby na území Spojených států, konkrétně poblíž vesnice Clint ve státě Texas, jižně od zdi na hranicích s Mexikem.

Šestice příslušníků mexických ozbrojených sil s kulomety FX-05 Xiuhcoatl americké vojáky zadržela, vyslýchala je a jednomu z nich zabavila pistoli Beretta M9.

Pentagon uvádí, že analýza tohoto případu pomůže upravit všechny pokyny, které vojáci dostávají, aby věděli, jak se s takovou situací vypořádat. Když se však američtí vojáci s Mexičany setkali, jednali tak, jak byli vyškoleni a snažili se konfliktu zabránit. Celé nedorozumění vzniklo kvůli tomu, že jejich auto nebylo označeno, a také proto, že jen jeden z nich mluvil španělsky.

Dva zadržení vojáci patří k jednomu ze 150 týmů, kteří střeží hranice Mexika a Spojených států. V únoru tam Pentagon vyslal několik tisíc vojáků, aby posílili vzdorování proti nelegální migraci.

Již v dubnu bylo oznámeno, že Ministerstvo obrany SS poskytlo tři smlouvy na stavbu zdi na hranicích s Mexikem, a to v celkové výši 986 milionů dolarů.