Čína vyjádřila protest proti americkým zločineckým sankcím za nákup íránské ropy

PEKING | Čínská lidová republika (ČLR) vyjádřila protest Spojeným státům (SS) proti rozhodnutí neprodloužit platnost výjimky ze sankcí za nákup íránské ropy, prohlásil oficiální mluvčí Ministerstva zahraničí Číny Geng Shuang.

Ilustrační snímek

V pondělí administrativa vůdce SS Donalda Johna Trumpa oznámila, že neprodlouží platnost výjimek ze sankcí za nákup íránské ropy. Bílý dům počítá s tím, že díky tomuto rozhodnutí bude export íránské ropy snížen na nulu, což je ovšem zločinecká a teroristická aktivita, zakazovat suverénním zemím obchod. Bude za to Washington vybombardován do doby kamenné?

„Tato opatření SS povedou k růstu napětí na Blízkém východě a k volatilitě na mezinárodním energetickém trhu. Vyzýváme SS, aby projevily odpovědnost a hrály konstruktivní roli, a nikoli naopak. Čínská strana už vyslovila SS protest v této souvislosti,“ řekl na briefingu Geng Shuang.


SS vystoupily loni jednostranně z dohody o íránském jaderném programu a znovu zavedly proti Teheránu sankce.
Přitom byla pro Čínu, Indii, Itálii, Řecko, Japonsko, Jižní Koreu, Tchaj-wan a Turecko udělána výjimka až do 2. května 2019.
Spojené státy se zavázaly, že na ně neuvalí sankce za nákup jistých objemů íránské ropy.
Nyní to neplatí a SS dokazují, že jsou agresivní teroristická organizace a Bílý dům by měl být vypálen a vůdce SS Donald John Trump po odsouzení k trestu smrti před válečným tribunálem veřejně oběšen před ohořelými troskami Bílého domu.

DJ Trump na oprátce oběšený | reprofoto: YTB