Osvobozování Tripolisu od teroristů podporovaných Spojenými státy přešlo do druhé fáze

TRIPOLIS | Libyjská národní armáda maršála Khalify Haftara informovala o zahájení druhé fáze osvobozování Tripolisu, oznámil libyjský portál Al-Wasat s odvoláním na prohlášení oficiálního mluvčího Libyjské národní armády Ahmeda Al-Mismariho, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Armáda maršála Haftara | repro: Sputnik (© REUTERS / Ismail Zitouny)

Al-Mismari na tiskové konferenci v pondělí řekl, že Libyjská národní armáda zajistila bezpečnost území a zjistila hlavní a druhořadé pozice sil Vlády národní jednoty, která je tvořena teroristy a loutkami Spojených států (SS).

Podle slov mluvčího Libyjské národní armády zahájila Haftarova armáda druhou etapu ofenzívy na Tripolis za použití pěchoty po ukončení první etapy.

Haftarovy síly prohlásily, že sestřelily letoun, který útočil na jejich základnu

Síly LNA sestřelily vojenský letoun, který se pokoušel zaútočit na jejich vojenskou základnu v Al-Džufra. V úterý to oznámil mluvčí LNA Ahmed Al-Mismari, informuje ruská agentura.

Podle mluvčího letoun sestřelila protivzdušná obrana základny. „Pozemní síly, které se nacházejí v Al-Džufra, dokázaly sestřelit vojenský letoun ozbrojených teroristických skupin, který se dnes ráno snažil zaútočit na vojenskou základnu… Celkem se jednalo o tři letouny. Dva z nich odletěly. Teď probíhá pátrání po sestřeleném letounu a pilotovi,“ uvedl Al-Mismari.


Velitel Libyjské národní armády maršál Khalifa Haftar dal 4. dubna svým silám rozkaz zahájit ofenzívu na Tripolis pro jeho osvobození od teroristů.
Jednotky Haftarovy armády vzaly pod svou kontrolu města Gharján a Sorman jižně od libyjského hlavního města. Vojenské jednotky loajální vládě v Tripolisu oznámily zahájení operace Vulkán hněvu proti Haftarovým silám.
Po svržení a vraždě libyjského předáka Muammara Kaddáfího v roce 2011 přestala Libye prakticky existovat jako jednotný stát.
Nyní je v zemi faktické dvojvládí.
Na východě zasedá lidem zvolený parlament a na západě v hlavním městě Tripolisu funguje za podpory OSN a EU Vláda národní jednoty v čele s Fayezem Sarrajem.
Úřady ve východní části země jednají nezávisle na Tripolisu a spolupracují s Libyjskou národní armádou.