Kolik stojí státní regulace?

Naše země se doslova řítí do čím dál větší propasti, plné regulací, příkazů a státní buzerace. Dlouhé roky na to velmi intenzívně upozorňuji a varuji před tím, že se tímto tempem nejen zcela vytratí svoboda každého občana naší země, ale že si navíc ublížíme také ekonomicky.

Ivo Valenta

Zeptejte se nejen živnostníků a podnikatelů, ale také manažerů ve firmách. Zjistíte, jak velké časové, odborné i finanční úsilí vyžaduje to, aby byl kdokoliv schopen zvládat doslova šanony povinností, které na nás klade stát se svou snahou řídit a regulovat snad úplně všechno.

Na velmi zajímavou myšlenku mne v těchto dnech přivedl pan Stanislav D., který se na mne obrátil prostřednictvím mého webu. Napadlo ho totiž, že by bylo skvělé zavést povinnost, která by spočívala v tom, že by každý výrobce nebo poskytovatel služby musel v prodejní ceně viditelně uvést, kolik peněz z této částky tvoří právě splnění všech regulací a dalších státních povinností. Kdybychom k tomuto číslu připočetli také daně a další poplatky, asi by se každý začal pořádně divit, kolik nás vlastně stojí tento náš tlustý a předražený stát.

A nápad to není až tak nový. Vždyť už když si kupujete elektrospotřebiče, tak máte v ceně uvedeno, kolik peněz připlácíte za zpětnou recyklaci. Vyčíslit takto „státní náklady“ by však bylo mnohem důležitější a pro každého zákazníka také jistě velmi inspirativní.