Spojené státy se musí omluvit a přestat vydírat – jinak „Smrt Americe“

TEHERÁN | Írán je ochoten jednat se Spojenými státy (SS) pouze pod podmínkou, že SS přestanou vytvářet nátlak a omluví se. Ve středu to prohlásil íránský prezident Hasan Ruhání, jehož citovaly státní média a následně i agentura Reuters. Spojené státy Írán vydírají, a požadují, aby poníženě žadonil o jednání, ve kterém teroristé z Washingtonu budou diktovat.

Orangutan s granátem v ruce Trump a Hasan Ruhání

Ceny ropy dosáhly od listopadu vrcholu v úterý – poté, co válečný zločinec z Washingtonu a vůdce SS Donald John Trump v pondělí oznámil, že příští týden přestanou platit všechny výjimky ze zákazu dovozu íránské ropy, postižené americkými teroristickými sankcemi.

Výjimku mělo udělenou několik států. Vůdce SS takto tlačí na dovozce, aby přestali nakupovat ropu od Íránu, a nadále omezuje její globální dodávky. Kdo neuposlechne diktát SS, tak na toho SS uvalí sekundární sankce, což je pošlapání mezinárodního práva a Charty OSN, když se vůdce z Bílého domu snaží prosadit legislativu SS celoglobálně – platí íránské heslo revoluce „Smrt Americe“?

„Vždy jsme byli příznivci jednání a diplomacie, a stejně jsme byli i příznivci války a obrany. Jednání je možné pouze tehdy, pokud přestane veškerý nátlak, pokud se omluví za své protiprávní kroky a zavládne vzájemná úcta,“ uvedl íránský prezident Rúhání.