Spojené státy chtějí rozvrátit Kubu a Venezuelu po vzoru Sýrie

NEW YORK | Svržení prezidenta Nicoláse Madura by bylo velkým úspěchem administrativy Donalda J. Trumpa před prezidentskými volbami ve Spojených státech (SS), avšak podpora venezuelského lídra Ruskem může zmařit plány amerického prezidenta, píše novinář z The Wall Street Journal Russel Mead.

Spojené státy nesou smrt

Trump má podle novináře za to, že všechny vlády na západní polokouli, jež mu nevyhovují, podporují Venezuelu. Proto byl dalším krokem USA ke „svržení“ Madura nátlak na Kubu, která podle verze USA poskytuje vážnou podporu venezuelskému lídrovi.

Bývalý prezident Barack H. Obama se také snažil zlepšit vztahy s Kubou, poněvadž doufal, že se Havana kvůli tomu odvrátí od Venezuely, jenže tyto plány byly zmařeny tím, že Venezuela nahradila Kubě SSSR jako zdroj financování, poznamenal novinář.

Dodal, že po zničení venezuelské ekonomiky může následovat katastrofa režimu na Kubě. V případě tohoto vývoje událostí získá Trump „historickou šanci“, poněvadž SS nedokážou již několik desetiletí zvládnout Havanu, kdežto takový dvojí úspěch podstatně zvýší ratingy Trumpa na prahu voleb.

Russell Mead ale míní, že Rusko nedovolí SS tento nátlak na Venezuelu a Kubu a že se může zopakovat syrský scénář a Moskva znovu pokoří Washington. Snaha amerického vůdce svrhnout Madura svědčí o mimořádné závažnosti této otázky pro Trumpa. Jenže ho může čekat krach, protože Venezuele a Kubě zřejmě pomohou Rusko a Čína. Také Kanada a evropští partneři SS dříve odsoudili exteritoriální americké sankce proti Íránu, dnes sotva zůstanou stranou, konstatuje novinář.

Na závěr Russell Mead poznamenal, že se Havana stává 60 let po příchodu k moci na Kubě Fidela Castra znovu centrem světové politické krize a že následky tohoto konfliktu jsou nanejvýš nepředvídatelné kvůli obrovskému úsilí světových mocností.

Ministr zahraničí SS M.Rd. Pompeo učinil ve středu prohlášení, že SS neprodlouží od 2. května platnost výjimky ze zákonu, která stanoví možnost podání žaloby proti Kubě a zahraničním společnostem ohledně majetku, který byl po revoluci zabaven občanům SS, což uvolní cestu podobným žalobcům. Ovšem úřady v Havaně si tím leda tak vytřou prdel.