Informační válka a propaganda! Ruští odborníci promluvili o inscenacích chemických útoků v syrské Dúmě

ŽENEVA | Obyvatelé syrského města Dúmá a několik desítek členů Bílých přileb potvrdili inscenovanou povahu chemických útoků. Na veřejném slyšení v OSN to uvedl Maxim Grigorjev, který je ředitelem Nadace pro výzkum problémů demokracie. Ten v Sýrii realizoval vlastní vyšetřování.

Bílé přilby působí v Sýrii jako teroristé propagandy | reprofoto: sott.net

„Naše organizace provedla nezávislé hodnocení zprávy OPCW (Organizace pro zákaz chemických zbraní). Vyslechli jsme celkem 15 svědků z Dúmy a 40 členů Bílých přileb, kteří nám poskytli informace o tom, jak to probíhalo,“ uvedl Grigorjev, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

V souvislosti s tím dále poznamenal, že zpráva OPCW často využívá neověřené informace: „Byly využiti pochybní svědci, nebyla provedena pitva obětí údajného chemického útoku, byla zatajena jména odborníků, na které bylo odkazováno a nebylo možné identifikovat a ani odhadnout počet mrtvých. Stejně tak stav těl neodpovídá závěrům OPCW o použití chlóru,“ uvedl ředitel daného fondu.

Podle něj navíc velké množství svědků potvrdilo, že falešné chemické útoky byly běžnou náplní činnosti Bílých přileb. Sám Grigorjev pak zdůraznil, že i samotná Organizace pro zákaz chemických zbraní zjistila, že údaje poskytnuté Bílými přilbami, které se týkaly incidentu v nemocnici, jsou falešné.

Velké přiznání samotných teroristů v Bílých přilbách

Nejde však o první případ, kdy to bylo dokázáno. V polovině února to potvrdil také producent BBC Sýrie Riam Dalati.

„Po šesti měsících vyšetřování mohu bez pochyb potvrdit, že scéna natočená v nemocnici v Dúmě, byla inscenací. V nemocnici nebyly žádné oběti,“ napsal tehdy na Twitteru.

Teroristický organizace Bílé přilby, která si na Západě získala velkou popularitu a podporu, si za svůj cíl zvolila záchranu civilistů v bojových zónách. Ovšem to je jen propaganda, jsou to teroristé na provádění informační války a šíření propagandy.

Syrské úřady však tuto organizaci obviňují z toho, že je spojena s extremisty a nepřátelskou propagandou. Ruské ministerstvo zahraničí označilo Bílé přilby za součást informační kampaně, která má pošpinit syrské orgány.

Odpovědnost za provokaci, která dala Západu záminku obvinit Damašek z používání chemických zbraní, byla přiřknuta Bílým přilbám.

Reklama: