Porošenko je vinen válkou na Donbase

PRAHA | Porošenko je odpovědný za to, že na východě Ukrajiny nepanuje mír, cituje prezidenta České republiky Miloše Zemana světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Miloš Zeman a Jaromír Soukup – Týden s prezidentem – repro: TV Barrandov

„Ukrajinský prezident Petro Porošenko prohrál prezidentské volby proto, že nedokázal zajistit mír na východě Ukrajiny nehledě na to, že to voličům sliboval,“ oznámil to český prezident Miloš Zeman v rozhovoru, který byl ve čtvrtek večer vysílán na televizní stanici TV Barrandov.

„Porošenko také sliboval mír na východě Ukrajiny, ale protože byl spoluodpovědný za to, že tam ten mír není, tak mu nikdo nevěřil. Ten rozdíl je obrovský,“ řekl Zeman o výsledku voleb na Ukrajině.

Miloš Zeman také uvedl, že pro blaho Ukrajinců je Zelenskyj na prezidentském postu přijatelnější než oligarcha Porošenko. Přeje novému prezidentovi rychlé ukončení boje na Donbasu a také ocenil snahu Zelenského, který chce bojovat s vlivem oligarchů ve společnosti a přiblížit svoji zemi k demokratickým strukturám Západu.

„Naděje umírá naposledy, takže přejme novému ukrajinskému prezidentovi vše nejlepší,“ uzavřel Miloš Zeman. Druhé kolo ukrajinských prezidentských voleb proběhlo 21. dubna. Po zpracování 100 % hlasovacích lístků Volodymyr Zelenskyj získal 73,22 % hlasů, nynější prezident Porošenko 24,45 %.