PRAHA | Koalice Svobodných a Radostného Česka připravila v rámci kampaně do Evropského parlamentu rozlišovací test fiktivních a reálných evropských regulací. Z 50 dotázaných chyboval úplně každý. Průměrná úspěšnost v testu je 60 procent.

Juncker a Merkel – dvě nechutné svině | reprofoto: telegraph.co.uk
„Odlehčenou formou chceme upozornit na to, že řada nařízení a směrnic, které přicházejí z EU, působí tak absurdně, že je lidé nerozeznají od nadsazených výmyslů,“ vysvětluje motivaci vzniku testu s názvem „Věřte, nevěřte“ lídr kandidátky do eurovoleb Vít Jedlička.
V 10 otázkách je 5 reálných a 5 smyšlených evropských regulací. Dotazy směřují na široké spektrum veřejného života od háčků a čárek na klávesnicích, přes regulaci importu tzv. superpotravin, teplotu vody v plaveckých bazénech, velikost lahví na destiláty až k názvům některých druhů zeleniny.

Vít Jedlička | repro: wikipedia.org
Nejvíce chyb, dokonce 82 % respondentů, bylo hned u druhé regulace. Téměř nikdo nechtěl věřit, že Evropský parlament opravdu vyzval Evropskou komisi, aby vypracovala posudek na podporu používání klávesnic s háčky a čárkami, aby nedocházelo k diskriminaci méně významných jazyků.
Téměř každý naopak správně odhadl, že povinnost pro prodejce zeleniny, aby 6 měsíců v roce prodávali sladké brambory pod názvem batáty a 6 měsíců jako bamámy, je už za hranou a tedy smyšlená. Kampaň „Věřte, nevěřte“ běží zároveň na facebookovém profilu strany, kde mohou fanoušci hlasovat pomocí emotikonů.

Tomáš Pajonk
Koalice Svobodných, Liberlandu a Radostného Česka vstupuje do volební kampaně před květnovými eurovolbami s požadavkem návratu EU do stavu před Lisabonskou smlouvou.
„Připravili jsme 5 základních bodů strukturální reformy. Pro jejich naplnění uděláme maximum. Zároveň ale jako jediná strana v Česku budeme chystat plán B. Když se nepodaří EU do pěti let, tedy do doby, než se Česká republika stane čistým plátcem do rozpočtu EU, zásadně reformovat, budeme prosazovat přestoupení do Evropského sdružení volného obchodu (EFTA),“ vysvětluje lídr kandidátky a prezident Liberlandu Vít Jedlička.
Základním cílem je zeštíhlení EU na úroveň zóny volného obchodu, pohybu pracovních sil, kapitálu a osob. Hlavních 5 bodů obsahuje:
- zrušení povinnosti přijmout euro
- zastavení centralizace imigrační a azylové politiky
- zásadní snížení množství byrokracie
- vrácení členským zemím právo veta v klíčových otázkách integrace
- změnu hlasovacího řádu pléna europarlamentu