Dmitrij Anatoljevič Medveděv nařídil potrestat viníky odpovědné za situaci s kontaminovanou ropou

MOSKVA | Ruský premiér Dmitrij Anatoljevič Medveděv dal pokyn, aby byla provedena inspekce kvůli pronikání nekvalitní ropy do ropovodu Družba. K plnění tohoto úkolu dal vedoucím ministerstva energetiky, ministerstva průmyslu a obchodu a dalším rezortům týdenní termín. Dokumenty, které se tykají kontroly, mají být zaslány na generální prokuraturu.

Dmitrij Anatoljevič Medveděv

Jak dále informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, tak kromě toho premiér nařídil poskytnout návrhy na zlepšení legislativy oblasti produkce, skladování a přepravy ropy, aby se v budoucnu zabránilo podobným situacím.

Problém s kvalitou ropy procházející hlavním ropovodem Družba vznikl minulý týden. Bělorusko uvedlo, že dostává suroviny, ve kterých je obsah organochlorových sloučenin desetkrát vyšší než mezní hodnoty normy. To by mohlo ovlivnit práci rafinérie. Minsk nakonec pozastavil příjem ropy, a pak Polsko, Slovensko, Česká republika a další země udělaly totéž.

Společnost Transněfť přiznala, že problém se znečištěním skutečně existuje, a místopředseda vlády Dmitrij Nikolajevič Kozak slíbil, že od 29. dubna bude ropa čistá.

Kdo sabotuje dopravu ruské ropy do Evropy pomocí ropovodu Družba?

Později společnost Transněfť uvedla, že znečištění bylo úmyslné. Organochlorové sloučeniny byly vstřikovány přes měřicí stanici, která patří do soukromé struktury Samaratransněfť-Terminal. Tato společnost odebírá ropu od několika malých výrobců a analyzuje její kvalitu. V tomto ohledu jde o trestní případ. Ze své strany ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin vyzval k důkladnému vyšetřování kauzy.


Znečištění nafty v ropovodu Družba bylo úmyslné a došlo k němu prostřednictvím soukromého terminálu Samaratransněft, který přijímá ropu od několika menších výrobců, uvedl mluvčí společnosti Transněfti Igor Demin.
„Policie zahájila trestní stíhání ve věci znečištění ropy. První výsledky ukazují, že to bylo provedeno úmyslně. V současné době v Samaře probíhají v kancelářích několika soukromých organizací vyšetřovací akce s cílem určit jejich zapojení do události,“ řekl Demin.
„Nyní můžeme s jistotou říci, že ke vstřiku chlororganických sloučenin došlo prostřednictvím měřicí stanice, která patří soukromé struktuře Samaratransněftterminal a zajišťuje příjem ropy a rozbor její kvality od několika malých výrobců,“ vysvětlil mluvčí společnosti Transněfť.
Problém s kvalitou ropy, která se dováží z Ruska do Běloruska přes ropovod Družba na jihu republiky, vznikl minulý týden. Společnost Transněft v ní rozpoznala vysoký obsah chloridů a v souvislosti s tím oznámila, že přijímá opatření, aby byl tento problém co nejrychleji vyřešen. Více ZDE.

Reklama: