Všem Ukrajincům bude zjednodušen způsob získání ruského občanství

PEKING – MOSKVA | Zjednodušený postup pro získání ruského občanství v budoucnu může být rozšířen pro všechny Ukrajince, řekl prezident Vladimir Vladimirovič Putin na tiskové konferenci po summitu Nová Hedvábná stezka (Jeden pás, jedna cesta) v Pekingu. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Cestovní pas občana Ruské federace

„Koneckonců poskytujeme tento způsob získávání našeho občanství nejen lidem, kteří žijí v LLR nebo DLR. Obecně uvažujeme o tom, že naše občanství budeme poskytovat občanům Ukrajiny zjednodušeným způsobem,“ řekl ruský prezident.

Tento týden Vladimir Vladimirovič Putin podepsal dekret o zjednodušeném postupu získání ruských pasů pro obyvatele některých regionů Luganské a Doněcké oblasti Ukrajiny.

Podle něj tak bylo rozhodnuto pouze z humanitárních důvodů, s cílem chránit práva a svobody lidí ze samozvaných DLR a LLR, které Kyjev ponechal v naprosté izolaci.

Na tiskové konferenci ruský prezident poznamenal, že toto rozhodnutí není spontánní: „Nebylo to přijato narychlo. Před podpisem tohoto výnosu jsme všechno spočítali. Jak počet možných žadatelů o naše pasy, tak i počet důchodců z tohoto počtu, což je asi jedna třetina lidí, o kterých se domníváme, že se můžou chtít ucházet o naše občanství,“ vysvětlil.

Zároveň zdůraznil, že udělení občanství obyvatelům Donbasu neovlivní plnění sociálních závazků v Rusku a nebude znamenat vážné zatížení rozpočtu: „Není pochyb o tom, že všechny sociální povinnosti, naprosto všechno, všechny sociální dávky, důchody, zvýšení důchodů, všechno bude splněno,“ prohlásil Putin, Vladimir Vladimirovič.