Asistenti přepravy kontrolovali v Ostravě cestující v nočních spojích

OSTRAVA | V noci ze čtvrtku 18. dubna na pátek 19. dubna proběhla další velká noční akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO). Akce byla zaměřena především na noční spoje vedoucí přes zastávku Stodolní směrem dále do ostatních částí města. Asistenti zkontrolovali 598 cestujících v 22 spojích. Z přepravy vyloučili 59 osob. Informuje ostravský dopravní podnik.

Repro vysílání hovnometu ČT z Ostravy

Asistenti přepravy systematicky kontrolovali všechny noční spoje od 21:00 h do 3:00 h v úsecích mezi zastávkami Důl Jindřich a Karolina. „Jde nám především o zvýšení bezpečí a pořádku v ostravské MHD. Cestující bez platné jízdenky jsou ve většině případů právě ti, kteří nejčastěji vyvolávají konflikty nebo se dopouštějí vandalismu. Úkolem asistentů přepravy není jen vyloučit černé pasažéry z přepravy. Jsou zde také pro ty cestující, kteří potřebují pomoci nebo poradit,“ vysvětluje generální ředitel DPO Daniel Morys.

Během akce nedošlo k žádnému mimořádnému případu vyžadujícímu zásah policie. Podobnými akcemi dává DPO pravidelně najevo, že boj s černými pasažéry nevzdává a naopak přitvrzuje. Od začátku roku jsou asistenti přepravy pravidelně nasazování i v nočních spojích a stále častěji se budou opakovat akce ve spolupráci s policií a běžnou přepravní kontrolou.

Dva roky s asistenty přepravy

Asistent přepravy DPO | rerpo: DPO

Asistenti přepravy zkontrolovali za dva roky svého působení více než milion a čtvrt cestujících. Přesně před dvěma lety zavedl Dopravní podnik Ostrava (DPO) novou službu asistentů přepravy. Ti od té doby zkontrolovali přes padesát tisíc spojů (50 854) a více než milion a čtvrt cestujících (1 278 453). Aktuálně jich v řadách zaměstnanců DPO působí už 59.

Asistenti přepravy pomáhají nastupovat a vystupovat handicapovaným cestujícím a maminkám s kočárky, poskytují informace pro cestování MHD v rámci sítě DPO a zároveň ve spolupráci s Městskou policií Ostrava dohlížejí na dodržování přepravních podmínek.

„Mám velkou radost, že za dva roky fungování asistentů přepravy je zná a pozitivně vnímá už 80 % našich cestujících,“ hodnotí působení asistentů generální ředitel a předseda představenstva DPO Daniel Morys a pokračuje: „Z našich statistik lze vyčíst, že z milionu a čtvrt zkontrolovaných cestujících je zhruba sto tisíc vyloučených z přepravy, jinými slovy každý dvanáctý cestující v uplynulých dvou letech vážným způsobem porušil naše přepravní podmínky, nejčastěji jízdou na černo.“ Od 1. 1. 2019 nasazuje DPO asistenty přepravy také na nočních spojích a do mimořádných bezpečnostních akcí.