Nadace ČEZ: Habrovou alej na šumbarském sídlišti budou „hlídat“ žáci nedaleké školy

HAVÍŘOV | Devětadvacet habrů, čerstvě vysazených na havířovském sídlišti Šumbark podél ulice Marie Pujmanové, má od dnešního dne své patrony – žáky pátých a šestých tříd nedaleké školy. Páťáci se o stromy budou starat ve dvojicích, šesťáci samostatně. Glejty ke stromům, na jejichž pořízení přispěla městu Nadace ČEZ 150 tisíc korun, dětem předala náměstkyně havířovského primátora Jana Feberová.

Projekt Nadace ČEZ v Havířově | foto: N ČEZ

„V našem regionu je každý strom vítaným příspěvkem ke zlepšení životního prostředí. Navíc u habrů jsme si na Hlavní třídě v centru města vyzkoušeli, že plní i estetickou funkci,“ vysvětlila Jana Feberová, proč se radní rozhodli vysadit stromy právě v části města, kterou tvoří jedno z největších sídlišť v regionu. „Zároveň jsem zvědavá, jak bude fungovat záštita žáků školy. Byli bychom rádi, kdyby to přispělo k větší odpovědnosti dětí a k tomu, aby byly vnímavější k životnímu prostředí,“ dodala náměstkyně.

Kluci i holky, kteří se stali patrony stromů, zatím přistoupili odpovědně k prvnímu úkonu: Na „svůj“ strom si nainstalovali cedulku, která jejich patronát nad konkrétním habrem prokazuje. A hned plánovali, že cedulkou to rozhodně neskončí. „Bydlím v sousedním domě, takže budu strom každý den zalívat. Hlavně teď, když je velké sucho,“ svěřila se jedna z žákyň. Její spolužák chce hlídat, aby strom dobře rostl a nikdo mu neubližoval. „Když uvidím, že by chtěl někdo třeba trhat větve, hned si to s ním vyřídím.“

Vysazené stromy by podle záměru města měla odclonit přilehlé bytové domy, snížit hluk, prašnost a celkově zlepšit mikroklimatické podmínky na Šumbarku. Výsadbu provedla městská společnost TSH, která zajistí i komplexní údržbu zeleně.

„V regionech zatížených průmyslem je výsadba zeleně obzvlášť důležitá. Těší nás, že městům a obcím nejen na Ostravsku můžeme vycházet vstříc a zároveň tak přispět ke snížení emisí CO2 a dalších škodlivých látek,“ uvedla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

Lípy, habry, duby či ovocné stromy zapouštějí kořeny v obydlených místech i volné krajině díky grantovému řízení Nadace ČEZ Stromy už osm let. Doposud bylo podpořeno 400 projektů zaměřených na výsadbu zeleně a obyvatelé měst a obcí zasadili více než 92 tisíc stromů a další zeleně. Jeden strom za svůj život z atmosféry odebere přibližně jednu tunu CO2.