Oklikou jsme se vrátili k vedoucí úloze strany

V tuto chvíli je tu šest parlamentních stran, které prosazují stejný program, stejný politický styl a zastupují stejnou skupinu lidí: ODS, ČSSD, TOP 09, STAN, KDU-ČSL a Piráti. Rozdíly jsou kosmetické a týkají se výhradně marketingové prezentace. Chcete předsedu v obleku, nebo s dredy? Vousatého, nebo oholeného? Jiný rozdíl není.

Petr Hampl | foto: Radek Velička (Centrální informační agentura, z. s.)

Ty strany, žel, spojuje i společné přesvědčení, že občané se nemají podílet na řízení své země jinak než výběrem mezi těmito stranami. Jakékoliv nakročení směrem k demokracii pokládají za hrozbu, která musí být potlačena. V důsledku to pak vede k tomu, že strany kartelu rezignují na prosazování jakýchkoliv pozitivních programů, ale všechnu sílu soustřeďují na likvidaci konkurence mimo kartel.

Oklikou jsme se tak vrátili k vedoucí úloze strany. S tím rozdílem, že nový systém poskytuje mnohem více korupčních příležitostí a chová se bezohledněji k řadovým pracujícím.

Blížíme se k fašistickému režimu, ale pořád si u nás žijeme mnohem svobodněji než lidé v západní části Evropy. Nicméně pokud nedojde k radikální politické změně, dlouho to nevydrží.

Seznam témat, o kterých je zakázáno mluvit na veřejnosti, rychle roste. A státní moc i neziskovky postupují stále bezohledněji. Třeba to, že ministr vnitra každé dva týdny vyhrožuje trestním stíháním za vyjádření nesprávného názoru.

Mezi obyvatelstvem se logicky šíří strach, mnozí se bojí i třeba jen lajknout příspěvek na facebooku.

Dříve tomu bývalo tak, že různé strany zastupovaly různé skupiny obyvatelstva. Někdo spíše zemědělce, jiný spíše řemeslníky, další třeba dělníky z továren. Jenže dnes je situace jiná v tom, že veškerou moc koncentrovala úzká skupina korporátních manažerů, aktivistů neziskovek, byrokratů a intelektuálů.

Nemá smysl zastupovat nikoho jiného. Mnoho komentátorů řeší, odkud pocházejí voliči které strany. Ale mnohem podstatnější je, kdo tu stranu financuje, kdo ji podporuje v médiích a odkud jsou její aktivisté. Když si položíte tyhle otázky, vidíte mezi zmíněnými stranami úplnou shodu.

Jedním z důsledků je to, že otázky, o kterých by se mělo debatovat, jsou zakazovány. Zatímco dříve existovalo více názorů, dnes je jeden oficiální názor kartelu, a všechno ostatní je označováno za nebezpečný extremismus, dílo ruských agentů a podobně.

Z krátkodobého hlediska to stranám kartelu zjednodušuje situaci, jenže ono to taky znamená, že téměř jakákoliv běžná debata či vyjádření názoru ohrožuje systém. Systém je křehký, vyhrožování obyvatelům pomáhá jen omezeně a snadno může dojít ke zhroucení, resp. k revoluční změně.


Výtah z rozhovoru