Je Jaromír Čiznár fašista? Slovenský Nejvyšší soud rozhodl, že Kotlebovu stranu LSNS nerozpustí

BRATISLAVA | Senát Nejvyššího soudu Slovenské republiky včera rozhodl, že politická strana Lidová strana Naše Slovensko nebude rozpuštěna. Celá záležitost na Slovensku vyvolala diskuzi na politické scéně. Marian Kotleba už dříve tvrdil, že nevidí důvod k rozpuštění jeho strany. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Je Jaromír Čiznár fašista?

Soud své rozhodnutí odůvodnil slovy, že stanovy, program a činnost LSNS nejsou v rozporu s demokratickým zřízením, ústavou a zákony. Strana LSNS se při jednání mimo jiné odvolávala na to, že žaloba má šikanující charakter.

Soudní jednání o rozpuštění strany trvá téměř dva roky, návrh podal generální prokurátor Jaromír Čiznár. Prokuratura označila LSNS za extrémistickou stranu s fašistickými tendencemi, která svým programem a činností porušuje slovenskou ústavu, zákony a mezinárodní smlouvy.

Podle prokuratury je cílem této politické strany odstranění současného demokratického systému na Slovensku, což samo o sobě je fašistické. Je tedy v důsledku rozhodnutí NS SR generální prokurátor Jaromír Čiznár fašista?