Ministr Toman slíbil, že skoncuje s dvojí kvalitou potravin v Česku

PRAHA | Ministerstvo zemědělství slibuje, že v Česku skoncuje s dvojí kvalitou potravin. Zákaz chce zajistit prostřednictvím novely zákona o potravinách. Za porušení bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Řekl to ministr zemědělství Miroslav Toman. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Stačí je bojkotovat, oni pak v krachu odtáhnou sami!

Potraviny, které jsou v zemích EU nabízeny se stejným označením, ale s různým složením, budou v Česku zakázány. Za porušení tohoto zákona bude hrozit pokuta až do výše 50 milionů korun. Ministerstvo také uvedlo, že kontrolovat to bude Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

České ministerstvo zemědělství nechce čekat na Evropskou komisi, která se k tomuto problému má v plánu vrátit až za dva roky.

Díky tomu, že dvojí kvalitu zakážeme v aktuálně chystané české novele zákona o potravinách, začne zákaz platit podstatně dříve než v rámci dvouleté, takzvaně transpoziční, lhůty evropské směrnice. Cílem našeho návrhu je, aby potraviny, které se svými vlastnostmi liší, výrobci spotřebitelům nenabízeli ve stejném obalu, označení, barvě, grafice či se stejným marketingem,“ řekl ministr Toman.

Ministerstvo usiluje o to, aby nebylo možné omlouvat dvojí kvalitu třeba preferencemi spotřebitelů nebo dostupností surovin: „Problém s dvojí kvalitou potravin se týká především nadnárodních společností. Nemůžeme připustit, aby fakticky existovali občané několika kategorií. Je nutné spotřebitelům zajistit férové zacházení,“ uvedl ministr Toman.

Podle statistik nejčastěji se takových praktik mají údajně dopouštět řetězce německé firmy Schwarz – Kaufland a Lidl, který taky na letáku propagoval prodej lidí černé pleti, když „černochy“ v akci. Pak se však ukázalo, že nechtěli prodávat černochy, ale jen oblečení, ve kterém byl oblečen.

Reklama: