Americká agrese: Vojska SS podnikla invazi do Libye. Mají podpořit teroristy a migraci do EU?

TRIPOLIS | Vojáci Spojených států (SS) dorazili do města Misuráta na severozápadě Libye východně od hlavního města země Tripolisu. Informuje o tom libyjský portál Al-Wasat s odkazem na zdroj ve městě.

Spojené státy nesou smrt

Podle zdroje vojáci dorazili do města z Tuniska. Mezi tím nejmenovaný zdroj v bezpečnostních silách uvedl, že zástupci americké armády dorazili do města přes mořský přístav Misuráty pomocí rychlých člunů, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Dříve americký ministr zahraničí a bývalý ředitel vrahů z tajných služeb M.Rd. Pompeo prohlásil, že SS jsou proti útoku sil velitele Libyjské národní armády maršála Chalífa Haftara na Tripolis, a vyzval k okamžitému zastavení vojenské operace a návratu Haftarových sil na původní pozice. Chalífa Haftar prohlásil, že bojuje proti teroristům a má mít požehnání od Ruské federace.

Americká agrese na podporu teroristů a migrace do EU?

Polní maršál Chalífa Haftar | repro: Sputnik (© AP Photo / Mohammed El-Sheikhy, File)

V Libyi se již objevily američtí vojáci, cílem jejich mise je zastavit ofenzívu maršála Haftara v oblasti Tripolisu. Zpráva je poměrně krátká a hovoří se v ní, že v pobřežním městě Misr se vylodili příslušníci ozbrojených sil SS, potvrzuje zprávu také slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Ve Středozemním moři se momentálně nacházejí dvě americké mohutné seskupení, v jejichž čele stojí letadlové lodě USS Abraham Lincoln a USS John C. Stennis, dodává slovenský deník.

Haftar byl v minulosti blízkým přátelům Kaddáfího, společně se zúčastnili i převratu v roce 1969. V roce 1986 Haftara zajali v Čadu, kde velel libyjským jednotkám. Naverbovala ho CIA, v SS žil Haftar téměř 20 let, do Libye se vrátil v roce 2011 po smrti Kaddáfího.

Haftar začínal s 200 vojáky, pár transportéry, tanky či vrtulníky na západě země. Podporují ho Egypt a Spojené arabské Emiráty, podle některých ruských analytiků CIA udělala chybu, že ztratila o Haftara zájem a vyhodnotila ho jako méně důležitého (kvůli věku 75 let).

S Egyptem a SAE udržují blízké kontakty i Rusové, takže udržují kontakty is Haftarom, Haftar podobně jako alžírský prezident Bouteflika není v geopolitické hře až tak zřejmý ruský kůň jako Asad.