Svrab na studenských kolejích v Bratislavě

BRATISLAVA | U dvou studentů ubytovaných na koleji Vysokoškolského Města Ľ. Štúra – Mlýny Univerzity Komenského v Bratislavě se objevilo podezření na svrab. Mluvčí Regionálního úřadu veřejného zdravotnictví Katarína Nosálová uvedla, že u jednoho z nich byla tato diagnóza potvrzena. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrace

Vedení kolejí pracuje na prevenci šíření nakažlivého onemocnění kůže. Po celém areálu jsou rozmístěny letáky s bezpečnostními opatřeními, včetně informací o vyhýbání se fyzickému kontaktu, o důsledném dodržování osobní hygieny a používaní jen svých osobních věcí. Vzniklou situaci si nyní vzali na starost pracovníci Regionálního úřadu veřejného zdravotnictví v Bratislavě.

„I nadále bude celému komplexu ubytovacího zařízení, ze strany epidemiologů RÚVZ Bratislava, věnována zvýšená a opakovaná pozornost ohledně eliminace možného přenosu svrabu u ubytovaných studentů,“ dodala k věci Nosálová


Svrab je nakažlivé onemocnění kůže, které se přenáší z člověka na člověka při těsném, dlouhodobém a opakovaném kontaktu s nemocným, při manipulaci nebo používání stejných oděvů nebo ručníků jako používá i nemocný, případně se přenáší přes ložní prádlo.
Svrab se projevuje nesnesitelným svěděním pokožky a také tvorbou puchýřků.
Zbavit se ho není vůbec jednoduché. Parazita, který onemocnění vyvolává, zlikvidují až speciální krémy, které je třeba aplikovat na celé tělo. První příznaky se objevují přibližně do tří týdnů od nakažení.