Nahradí Turecko americké F-35 ruskými Su-57?

MOSKVA – ISTANBUL | Rusko a Turecko začaly rozhovory o prodeji ruských Su-57 Turecku, informuje o jednání mezi tureckou a ruskou stranou slovenský konzervativní deník HlavéSprávy.sk.

Suchoj Su-57 | foto: © Sputnik / Vladimir Fedorenko

„Američany začínají Turci stále více dráždit. Nejenže se Erdoğan nenechal v roce 2016 odstranit pomocí Američany zinscenovaného státního převratu, ale navzdory americkému zákazu se rozhodl koupit ruské S-400 a odmítl americké Patrioty. A navíc ještě společně s Rusy likviduje představitele proamerické islamistických band v Sýrii a neustále je připraven zaútočit i na Kurdy, poslední bojeschopnou zástupnou armádu Američanů v Sýrii,“ píše autor článku v perexu.

A aby toho nebylo málo, tak na Erdoğana nezabírají ani výhrůžky, že mu Američané nedodají své „neviditelné“ a „nezničitelné“ F-35 (americké prohlášení), které navíc Turci již zaplatili a některé součástky tohoto stroje se vyrábějí právě v Turecku.

Erdogan si z toho nic nedělá a naznačil, že není vyloučeno ani to, že Turecko koupí ruské Su-57. To že Američané Turkům F-35 nemohou dodat pokud Rusové dodají S-400 je samozřejmé. V případě, že by je dodali tak budou dlouho turecké F-35 létat před radary ruských S-400, pokud své systémy PVO vyladí ruští specialisté tak, že na ruských radarech budou registrovat i okamžik, kdy si pilot v F-35 uprdnul.

Erdogan však letadla 5. generace chce. Zda mu je Rusové dodají je sporné, nestavějí se však negativně k představě, že by Turkům prodali stroje úrovně 4 ++, které se několika parametry k bojovým letadlům 5. generace přibližují. Bližší informace o rozhovorech, které vedou Rusové a Turci ohledně ruských Su-57 představil portál in24.org .

Sergej Ladygin, ruský odborník ze společnosti Rosoboneksportu, která moderní ruské zbraně prodává uvedl, že na Mezinárodní výstavě IDEF-2019 (30.4.-3.5.2019) Rusko představuje Rusko téměř 400 exponátů – letadla, vrtulníky, protivzdušná obrana, pozemní síly …. Velký zájem Turecko projevuje zejména o ruské systémy PVO a jejich komponenty. Podle Sergeje Ladygin se dokonce připravuje rozšíření spolupráce Ruska a technika v oblasti vývoje a modernizace bojových vrtulníků, v oblasti pozemní techniky jsou Turci spokojeni s Arsenalem, kteří mají k dispozici a s vlastními, tureckými vyvinutými zbraněmi.

Sergej Ladygin potvrdil, že Turci projevují eminentní zájem o letadla generace 4 ++ a letadla 5 generace. V této oblasti již Rusko a Turecko začaly první konzultace, na konci celého procesu by měla být koupě ruských Su-57, zájem ze strany Turků je velký.

V březnu 2019 se už v ruské odborném tisku objevily informace, že Rusko už připravuje exportní variantu Su-57 pro turecké potřeby. V březnu odezněly i informace, že Rusové už připravili pro Su-57 nový a moderní model motoru, který nahradí dosavadní typ motoru.

Turecký ministr obrany Hulusi Akar potvrdil první dodávky ruských S-400 do Turecka v říjnu 2019. Turecký prezident Erdoğan uvedl, že koupě ruských S-400 je již hotová věc a nebude své rozhodnutí měnit.

Ruské S-400 umožní bránit turecký vzdušný prostor před letectvem Severoatlantické aliance (SA) v případě, kdyby se Američané vůči Turecku rozhodli použít sílu. Tato eventualita případného amerického útoku na Turecko není vysoká, protože by hrozila obrovská krize v SA, není však ale ani vyloučena, Američané nemají problém s bráněním mezinárodního práva a vojenskými útoky bez vypovězení války na jiné státy.

Libye, Jugoslávie, Sýrie, Irák, Panama, Afghánistán jsou toho jasným důkazem. Erdoğan po zkušenostech americkým pokusům o státní převrat v Turecku nechce nechávat nic náhodě, čemuž se nelze divit, míní moudře autor článku.

Američané tedy odmítají Turkům F-35 z bezpečnostních důvodů dodat, protože Turecko se rozhodlo koupit ruské S-400. Erdoğan komunikoval s Trumpem a navrhl, aby turecko-americké skupiny jednali ohledně problémů s dodávkami F-35 a pokusili se dospět k smysluplnému konsenzu.

Dále Erdoğan uvedl, že pokud komise nevznikne a jednání se neuskuteční, projekt prodeje F-35 Turecku se oddálí. Američané jsou v nepříjemné pozici, potřebují předražený F-35, trpící mnoha problémy prodat. Pokud Izrael získal F-35 za přijatelné ceny, ostatní státy takovou možnost mít nebudou.

Návrh tureckého prezidenta vnímají ruští odborníci jako zábavný. Erdoğan vlastně navrhl Američanům debatu na úrovni „rovný s rovným“. Před 10 lety by to byla nepředstavitelná věc, Turci by před 10 lety uctivě plnily všechny americké představy, o koupi S-400 by nemohlo být ani řeči a Turci by kupovali staré a vyřazené americké F-16 stejně pokorně jako Slovensko.

Erdoğanův návrh je rovněž důkazem, že období unipolárního světa skončilo a Američané by se už měli probudit, multipolární svět ve kterém mezi sebou soupeří velmoci Rusko, Čína a Spojené státy (SS) je realitou.

Od vytvoření rusko-turecké skupiny, která začíná pracovat na projektu prodeje ruských Su-57 Turecku po uzavřený kontrakt je daleká cesta. Každá cesta však začíná prvním krokem, který již představitelé Ruska a Turecka udělali. Na této cestě budou Američané určitě snažit klást projektu prodeje Su-57 do cesty různé překážky, pokud se však projekt prodeje uskuteční, bude to další důkaz faktu, že americké geopolitické pozice jsou otřeseny.

Bojové letadlo Su-57 je ruský jednomístný dvoumotorový stíhací letoun 5. generace, vyvíjené konstrukční kanceláří Suchoj. Na vývoji letadla se účastní několik ruské letecké společnosti, finančně do projektu vstoupila i Indie. Su-57 má nahradit ve výzbroji ruského letectva letadla Su-27 a Mig-29.