Viktor Mihály Orbán označil Mattea Salviniho za nejdůležitějšího člověka v EU

BUDAPEŠŤ | Za nejdůležitějšího člověka z hlediska zastavení migrace a transformace Evropské unie označil předseda maďarské vlády Viktor mihály Orbán italského vicepremiéra Mattea Salviniho. Maďarský premiér to uvedl v rozhovoru pro středeční vydání italského deníku La Stampa, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Viktor Mihály Orbán a Matteo Salvini | repro: France 24

Rozhovor s titulkem „Pakt se Salvinim pro novou Evropu“ poskytl před čtvrteční návštěvou přesedy italské strany Liga v Budapešti. Viktor Mihály Orbán v něm mimo jiné prohlásil, že Evropská lidová strana (EPP) se chystá na sebevraždu a utopí se, pokud se chce opět vázat k evropské levici.

Zdůraznil, že EPP je stále neúspěšnější, v Evropě je stále méně premiérů ze strany evropských lidovců, a po květnových volbách do Evropského parlamentu bude mít EPP méně mandátů. „Nevažme se k levici, hledejme jinou cestu – cestu spolupráce evropské pravice! Nevíme jakou formaci dokáže vytvořit Salvini, doufáme však, že bude silná. EPP musí spolupracovat s evropskou pravicí,“ řekl maďarský premiér.

Podle jeho slov Matteo Salvini navštíví Budapešť jako italský ministr vnitra, ale on s ním bude jednat i jako s předsedou největší politické síly v Itálii. Maďarský premiér avizoval, že se Salvini navštíví i maďarsko-srbský hraniční přechod Röszke, aby mu ukázal, jak Maďarsko chrání státní hranice.

Viktor Michály Orbán podotkl, že jako Matteo Salvini oba čelí útokům. „On je tím hrdinou, který jako první zastavil migraci po moři, my jsme tak učinili ve vnitrozemí,“ dodal. Salvini se kromě Orbána setká i s maďarským ministrem vnitra Sándorem Pinter.