Vladimir Vladimirovič Putin zjednodušil pravidla získání občanství pro další řadu kategorií Ukrajinců

MOSKVA | Prezident Vladimir Putin podepsal dekret, který zjednodušuje pravidla získání ruského pasu pro jednotlivé kategorie cizinců včetně občanů Ukrajiny. Dokument je uveřejněn na oficiálním internetovém portálu právních informací.

Vladimir Vladimirovič Putin | reprofoto: Sputnik

Právo podat žádost o získání ruského občanství zjednodušeným postupem mají:

  • občané Ukrajiny, kteří nemají jiné občanství, a osoby bez občanství, které se narodily a trvale žily na Krymu, ale odjely za jeho hranice před 18. březnem 2014 (před připojením poloostrova k Rusku);
  • Ukrajinci, kteří mají povolení k dočasnému nebo  dlouhodobému pobytu v Rusku, status uprchlíka, osvědčení o poskytnutí dočasného azylu v Rusku nebo jsou účastníky programu dobrovolného přesídlení krajanů, trvale žijící na území některých okresů Doněcké a Luhanské oblasti k 7. a 27. dubnu 2014;
  • cizinci nebo osoby bez občanství, kteří sami nebo jejich příbuzní byli deportováni z Krymské ASSR.

Stejný postup získání ruských pasů mohou nárokovat děti, manželé a rodiče vyjmenovaných kategorií osob. Kromě toho se tato pravidla týkají občanů Afghánistánu, Iráku, Sýrie a Jemenu, kteří se narodili na území SSSR a měli sovětské občanství, a také jejich nejbližších příbuzných.


Minulý týden Putin zjednodušil proces vydávání ruských pasů obyvatelům DLR a LLR. Podle jeho slov je toto rozhodnutí vyvoláno výhradně humanitárními důvody.
Později ruský prezident nevyloučil, že se zjednodušená pravidla budou v budoucnu týkat všech občanů Ukrajiny.
Zvolený prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenský na to odpověděl tím, že je ochoten poskytnout ukrajinské občanství zástupcům všech národů, především Rusům.
Na to Putin poznamenal, že pokud bude Rusko vydávat pasy Ukrajincům a Ukrajina Rusům, tak ve výsledku budou mít všichni jednotné občanství, což bude prospěšné pro obě země.

Reklama: