Rusko je připraveno ke spolupráci týkající se prodeje Su-57 Turecku

MOSKVA | Generální ředitel holdingu Rostech Sergej Viktorovič Čemezov prohlásil, že Rusko je připraveno spolupracovat v oblasti prodeje ruských stíhaček Su-57 Turecku, pokud bude ukončena účast Ankary ve výrobním programu amerických letadel F-35, uvádí turecká agentura Anadolu.

Su-57 | reprofoto: Sputnik

„Tyto ruské stíhačky páté generace mají vynikající vlastnosti, což otevírá perspektivy pro vývoz,“ řekl Čemezov, Sergej Viktorovič v interview pro tureckou agenturu Anadolu.

Předtím turecký ministr zahraničních věcí Mevlüt Çavuşoğlu prohlásil, že Ankara najde náhradu za stíhačky F-35, pokud je Spojené státy odmítnou dodávat. Dodal také, že Turecko může pokračovat v nákupu ruských S-400, pokud mu americká strana odmítne dodávat protivzdušné raketové komplexy Patriot.

Po tomto prohlášení turecká státní informační agentura Anadolu uveřejnila informační grafiku, v níž porovnala vlastnosti americké stíhačky F-35 a ruské Su-57, přičemž podle uvedených údajů ruský stroj překonává americký.

Náměstek generálního ředitele Rosoboronexportu Sergej Fedorovič Ladygin předtím prohlásil, že Rusko a Turecko provádějí konzultace o stíhačkách páté generace.

Turecko se chystá koupit minimálně 100 F-35 Lightining II. Nákup probíhá v rámci nadnárodního rozvojového programu F-35 pod záštitou Spojených států, k němuž se v roce 2002 připojila Ankara. Ovšem americká strana turecké vyhrožuje, že jim nedodají nic, ač předem zaplatili, pokud převezmou ruské PVO komplety S-400. Proto by Su-57 mohlo být pro Turky náhradou za F-35.