Dedolarizace je v plném proudu. Papírky FEDu hromadně mění za zlato

MOSKVA | Světovým lídrem v nákupu zlata v prvním čtvrtletí roku 2019 se stalo Rusko. Oznámila to Světová rada pro zlato (World Gold Council, WSG). Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek

Podle informací WSG Moskva nakoupila 55,3 tun zlata. Celkový objem zlatých rezerv země tak činí přes 2168 tun. V předchozím roce Rusko nakoupilo celkem 274,3 tun zlata, píše agentura.

Uvádí se, že Moskva kupuje zlato, aby snížila svou závislost na americkém dolaru, a to v případě, že by došlo k rozšíření sankcí ze strany Spojených států.

Avšak ono to má i druhou stranu mince, Rusko nakupuje zlato, za americké dolary, který se zbavuje a díky cenám ropy a zemního plynu na trhu, kde Rusko právě dolary získává, nakupuje zlato velmi výhodně. Ba přímo levně. Ruská centrální banka, tak obratně mění zemní plyn a ropu ve zlato.

Čína je druhá

Ilustrační snímek

Na druhém místě v tomto žebříčku se umístila Centrální banka Čínské lidové republiky, která se také snaží diferencovat svá aktiva.

Na pozadí napjatých vztahů s Washingtonem tak rovněž směřuje k odmítání amerického dolaru. Na začátku roku 2019 patřily k nejaktivnějším kupcům zlata také země jako Turecko, Kazachstán, Ekvádor, Katar a Kolumbie.

Světové centrální banky navíc překonaly šestiletý rekord v nákupu zlata za stejné období – 145,5 tun. To je o 68 procent více, než tomu bylo na začátku roku 2018.

Ruské nákupy zlata

Vladimir Vladimirovič Putin

Ruská banka zvýšila v minulém roce rezervy monetárního zlata o 14,9 %, tedy téměř o 275 tun na 67,9 milionů uncí (přes dva tisíce tun). V průběhu roku ho pravidelně nakupovala pro doplnění zlatých a valutových rezerv s ohledem na všechna rizika, včetně těch finančních, ekonomických a geopolitických.

Například v minulém roce, poté, co Washington zavedl protiruské sankce, začala Centrální banka prodávat americké státní dluhopisy.

Na začátku podzimu roku 2018 se tak investice snížily, a to z původních 176 miliard dolarů v roce 2010 na pouhých 14 miliard.