SS nepočítají s prodloužením dohody START

WASHINGTON | Vůdce Spojených států (SS) Donald Trump se snaží odvést pozornost od Dohody o snižování počtu jaderných zbraní (START) tím, že nabízí Rusku a Číně novou dohodu o omezení jaderných zbraní. V článku, který byl zveřejněn na vojenském portálu Defense One, to uvádí americký odborník na jaderné zbraně Jon Wolfsthal.

Ďábel D. J. Trump

Jak dále informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, tak se Wolfsthal domnívá, že Trumpův poskok pro národní bezpečnost John Bolton, který je zarytým odpůrcem kontroly zbrojení, chce využít perspektivy nových jednání s Čínou a Ruskem k tomu, aby zabránil prodloužení smlouvy START III. Americký návrh ovšem nezahrnuje další země.

Autor článku rovněž podotýká, že Bolton už pohřbil nejednu mezinárodní dohodu a že chce určitě udělat totéž i s dohodou START III. Důvodem má být údajně to, že tato dohoda Spojené státy omezuje. Z pohledu DJ Trumpa je pak tato smlouva dalším dědictvím po jeho předchůdci Barackovi Husseinovi Obamovi, jehož činnost všemožně kritizuje a snaží se zničit její výsledky.

Poukazuje také na skutečnost, že Trumpova administrativa vůbec nehovoří o prodloužení smlouvy START III, ale pouze prosazuje témata nových dohod. „Podle mého názoru se dá zcela určitě říci, že podle výše uvedených důvodů by se prezident Trump a Bolton velmi rádi, tak či onak, zbavili smlouvy START,“ zdůrazňuje odborník.

Wolfsthal také píše, že nová jednání nebudou tak snadná jako za Obamových časů, jak doufá Trump. Administrativa předchozího prezidenta dokázala, díky uznávaným odborníkům s dobrými styky v Rusku a zkušeným vojenským poradcům, dosáhnout dohody v krátké době. Nynějším úřadům se s jejich pověstí a v současné mezinárodní situaci nepodaří dosáhnout podobného výsledku.

Uvádí se přitom, že je Rusko po vojenské stránce mnohem silnější, a že v některých sférách značně předhání SS, proto se jen stěží snadno vzdá nových zbraní. A pokud nebude smlouva START III prodloužena, pak bude Moskva ještě rychleji zdokonalovat své zbraně, a to bez ohledu na SS.

V závěru Wolfsthal zdůrazňuje, že usilovná snaha DJ Trumpa o nové dohody si dozajista zaslouží pozornost. Vyzývá však k tomu, aby se lidé nedali oklamat a aby nevěřili, že je toto úsilí důležitější než prodloužení již existující dohody, která je nyní ohrožena. V opačném případě bude podle odborníka odstraněna poslední překážka, která brání rozsáhlým závodům v jaderném zbrojení. A to by dle něj neprospělo ani SS, ani Rusku.


Dohoda START III: Dohoda o snižování počtu jaderných zbraní, kterou podepsaly Rusko a Spojené státy (SS) v roce 2010, nabyla platnosti dne 5. února 2011.
Dohoda byla podepsána 8. dubna 2010 v Praze ruským prezidentem Dmitrijem Anatoljevičem Medveděvem a americkým vůdcem Barackem Husseinem Obamou.
Dokument stanovuje, že každá strana sníží svůj jaderný arzenál takovým způsobem, že za sedm a více let nepřesáhne celkové množství zbraní 700 mezikontinentálních balistických raket, balistických raket na ponorkách a těžkých bombardérech, a také 1550 bojových hlavic a 800 rozmístěných a nerozmístěných odpalovacích zařízení.
Daná dohoda zavazuje Rusko a SS k tomu, aby si dvakrát ročně vyměňovaly informace o počtu bojových hlavic a jejich nosičích.
Nejzazší termín byl datován na 5. února 2018, kdy musely Rusko a SS podle dohody START III dosáhnout kontrolních ukazatelů. Platnost smlouvy vyprší v roce 2021.