Pentagon Turecku: Za nákup S-400 nedostanete F-35. Proč? Jde zase jen o ropu?

ANKARA – WASHINGTON | Spojené státy (SS) definitivně vyloučí Turecko z programu dodávek stíhaček páté generace F-35, pokud Turci koupí ruské protiletadlové raketové systémy S-400. Novinářům to oznámil úřadující americký ministr obrany Patrick Shanahan, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

F -35 | reprodukované foto: The Drive

Americký bandita Shanahan uvedl, že projednal situaci ohledně turecké účasti v tomto programu s vedením společností Lockheed Martin a United Technologies. Podle výsledků jednání se tedy pozice americké strany nezměnila: Washington neustoupí Ankaře a bude i nadále realizovat své plány ohledně prosazování programu F-35, dodal úřadující ministr obrany.

Také připomněl, že si Turecko bude muset v každém případě vybrat mezi F-35 a S-400. Přitom podotkl, že zatím nebyl pro toto rozhodnutí stanoven žádný termín.

Uvádí se, že Turecko hodlá nakoupit nejméně sto letounů F-35 Lightning II. Nákup má proběhnout v rámci mezinárodního programu vývoje F-35 pod záštitou SS, do něhož se Ankara zapojila v roce 2002.

Proč se SS bojí ruských dodávek S-400 do Turecka?

S – 400 Triumf | reprofoto: RT

Spojené státy (SS) se obávají, že pokud Turecko obdrží ruské komplexy protivzdušné obrany S-400, začne na Blízkém východě provádět mnohem samostatnější a aktivnější politiku. Uvádí to turecké noviny Türkiye.

Noviny mimo jiné podotýkají, že pokud Turecko na území Sýrie zahájí operace proti představitelům Strany kurdských pracujících, které podporují SS, nebude moci americká armáda podpořit „teroristy“ ze vzduchu, a to právě kvůli hrozbě S-400.

Uvádí se, že velké obavy ze systémů S-400 má také Izrael, který je blízkým spojencem SS v tomto regionu. Izrael má dlouhodobé plány ohledně tureckého kontinentálního šelfu ve Středozemním moři, který disponuje velkými zásobami přírodních zdrojů. I bandité z Washingtonu počítají se ziskem z těchto nalezišť, avšak skutečnost, že Turecko bude vlastnit S-400, může tyto plány zmařit.

Noviny Türkiye navíc píší o době, kdy mezi SS a Tureckem začaly rozpory. Jedná se o vojenskou operaci Spojených států v Perském zálivu proti Iráku z roku 1991. Turecko tehdy zastavilo na žádost Washingtonu pohraniční obchod a uzavřelo ropovod do Iráku. Tyto akce však způsobily velké ztráty, které ale SS Turecku nijak nenahradily.

Před zahájením druhé operace proti Iráku SS požadovaly, aby Turecko poskytlo americké armádě své území k útoku. Tenkrát to ale turecké úřady odmítly a nechtěly se podřídit, což vedlo k ochlazení vztahů mezi oběma zeměmi.

Závěrem noviny zdůrazňují, že za účelem ochrany svých zájmů by se Turecko mělo zbavit záštity SS a Západu. Díky nákupu ruského systému S-400 si země zajistí bezpečnost svého kontinentálního šelfu ve Středozemním moři, získá strategické přednosti v energetické geopolitice na Blízkém východě a skoncuje s přítomností teroristických organizací v tomto regionu.

A právě to všechno značně znervózňuje Spojené státy, které se obávají ztráty svého vlivu.


Jednání mezi Moskvou a Ankarou o nákupu S-400 začala již v roce 2016. V roce 2017 Rusko potvrdilo, že obě strany uzavřely dohodu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan tehdy oznámil, že záloha již byla zaplacena.
Spojené státy (SS) se však stále ještě snaží zabránit dodávkám S-400 do Turecka. Washington vyhrožuje sankcemi a opakovaně prohlásil, že hodlá zdržet nebo zcela zrušit prodej Turecku svých stíhaček F-35.
Ankara ale trvá na tom, že se plánů ohledně nákupu S-400 nezřekne. Uvádí se, že první dodávku systémů protivzdušné obrany má Turecko obdržet v červenci. Podle SS jsou však komplexy S-400 neslučitelné s normami Severoatlantické aliance (SA), což je lež SA proti tureckému nákupu nic nemá.

Reklama: