Vojenský expert: KLDR již má účinné zbraně na likvidaci vojsk Spojných států na Korejském poloostrově

SOUL | Kim Čong-un znovu všechny překvapil. Taktická řízená zbraň nového typu otestována přede dvěma a půl týdny za přítomnosti severokorejského předsedy, a fotografie sobotního startu, které dnes zveřejnila korejská agentura CTAK, překonaly očekávání nejen konzervativního jihokorejského ministerstva obrany, ale i řady expertů, kteří mají vysoké mínění o vojenském průmyslu KLDR.

Dokáže tato nová zbraň vymazat vojáky Spojných států z Korejského poloostrova?
repro: rodong.rep.kp

Nyní téměř nejsou pochybnosti o tom, že KLDR je připravena na odpor vůči Spojeným státům (SS) dokonce bez mezikontinentálních balistických raket, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

S ohledem na to, že za cíl sobotních raketových střeleb byla označena prověrka přesnosti palby a bojeschopnosti zbraní obranných jednotek na předním a východním úseku fronty, je jasné, že nešlo o řádné zkoušky, ale plnohodnotné cvičení.

Avšak, byly-li dalekonosnou proudovou velkorážní zbraní, jak se také dalo očekávat, palebné proudové systémy ráže 300 a 240 mm, jež má ve výzbroji KLDR, pak za taktickou řízenou zbraň označili v Pchjongjangu takzvaný „severokorejský Iskander“, balistickou raketu země-země o kratším doletu, která se podobá analogickému ruskému operativně taktickému raketovému systému.

„Severní Korea ji poprvé předvedla na minulé vojenské přehlídce 8. dubna u příležitosti 70. výročí založení armády. Možná, že právě na jejích zkouškách řídil Kim Čong-un taktickou řízenou zbraň nového typy. Tenkrát se konalo zkušební odpálení, dnes reálné, a tato raketa přijde do armády a bude zahájena její hromadná výroba,“ míní vojenský expert, univerzitní profesor z Ústavu problémů Dálného Východu Kim Dong-yup.

Nehledě na to, že dolet rakety nepřekročil, podle údajů jihokorejského Spojeného výboru náčelníků štábů, 200 km, samotné vypuštění s použitím balistických technologií je porušením sankcí RB OSN, což může být důvodem pro tvrzení, že Pchjongjang porušil vlastní slib ohledně zastavení jaderných zkoušek a vypouštění raket středního, velkého a mezikontinentálního doletu.

„Severní Korea bude nejspíš tvrdit, že jde o taktickou zbraň kratšího doletu. Avšak zhodnotíme-li charakteristiky a kapacitu severokorejské verze ruského raketového systému 9K720 Iskander (podle klasifikace Severoatlantické aliance SS-26), uvidíme, že může mít různý dolet od 50-60 do 500 km, což stačí na celý Korejský poloostrov. Nemenší obavy vzbuzuje fakt, že jako balistická raketa na tuhé palivo dokáže použít různé trajektorie letu a měnit úhel útoku v závěrečné etapě. Umožní to zneškodnit THAAD a podobné systémy protiraketové obrany. Právě proto označuje Severní Korea své rakety za taktickou řízenou zbraň.

Navíc má bojová hlavice, podle zveřejněných fotografií, hmotnost přes 500 kg, což umožní použití jaderné bojové nálože. Dnes je tedy jasné, co myslel Pchjongjang různými způsoby střelby na různé cíle a mocnou bojovou hlavicí a zvláštním způsobem řízení letu, o čemž bylo mluveno během posledních testů. „Pchjongjang dává na srozuměnou, že dokáže zasadit úder každému bodu na Korejském poloostrově,“ řekl na závěr jihokorejský expert.

Později noviny Rodong Sinmun zveřejnily fotografie testování balistických raket ve fotogalerii: