Sergej Viktorovič Lavrov varoval před následky násilné změny vlády ve Venezuele

MOSKVA | Ruský ministr zahraničí Sergej Viktorovič Lavrov prohlásil, že Moskva odsoudila bezprecedentní kampaň Spojených států (SS), jejímž cílem je svržení vlády ve Venezuele. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Sergej Viktorovič Lavrov si vytírá Trumpem

„Pokusy o násilnou změnu vlády v Caracasu samozřejmě nemají nic společného s demokratickým procesem, ale pouze narušují perspektivy politického řešení krize a pokračování tohoto hrozí nejtěžšími následky,“ oznámil Lavrov, Sergej Viktorovič před zahájením jednání s venezuelským ministrem zahraničí Jorge Alberto Arreazou Montserratem.

„Nyní vidíme bezprecedentní kampaň vedenou Spojenými státy, za účelem svržení legitimní vlády Venezuely. Odsuzujeme tuto kampaň za to, že hrubě porušuje principy mezinárodního práva,“ uvedl ruský ministr zahraničních věcí.

Dále poznamenal, že ruská strana vyzývá Washington, aby se vzdal provokativních kroků proti Caracasu a jednal v rámci mezinárodního práva.

Dříve ministr zahraničí Spojených států M.Rd. Pompeo v rozhovoru pro agenturu ABC uvedl, že je přesvědčen, že jakýkoliv krok jeho země ohledně Venezuely bude „zákonným“ a SS mají na stole celou řadu možností, včetně vojenské.


V lednu se ve Venezuele zvedla vlna protestů proti současnému prezidentovi Nicolasovi Madurovi. Následně se šéf tamní opozice Juan Guaidó prohlásil za prozatímní hlavu státu.
Tento jeho krok uznaly Spojené státy a některé další země. Madura jakožto legitimního prezidenta podpořilo Rusko a řada dalších států, zejména pak Mexiko, Čína, Turecko a Indonésie.