Posádka letadla, které shořelo v Šeremetěvu, promluvila o podrobnostech této katastrofy

MOSKVA | Posádka letadla Sukhoi Superjet 100 letecké společnosti Aeroflot, které se vznítilo při přistání na letišti Šeremetěvo, promluvila o okolnostech havárie v televizní stanici Rossija 24.

Požár letounu na letišti v Moskvě

Podle letušky Tatjany Kasatkinové po vzletu letadlo narazilo na mrak, kde bylo silné krupobití. „V tu chvíli došlo k ráně, byl to blesk, něco jako elektřina. Všechno se odehrálo velmi rychle,“ cituje jí světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Letuška si všimla, že po tvrdém přistání se lidé začali zvedat ze svých sedadel a pohybovali se směrem k východu, i když se letadlo stále pohybovalo. Podle ní začala evakuace ihned po zastavení letadla.

Kapitán posádky Denis Jevdokimov uvedl, že kvůli úderu bylo přerušeno rádiové spojení a piloti museli přepnout letadlo přímo do režimu nouzového ovládání: „Bylo možné říci pár slov, poté se spojení přerušilo a bylo nutné znovu se připojit,“ dodal.

Kvůli složitým meteorologickým podmínkám letoun přistál až na druhý pokus. Ale během přistání se mu zlomily šasi a začaly hořet motory.

Ruský Vyšetřovací výbor potvrdil, že během nedělního incidentu na letišti Šeremetěvo zemřelo 41 ze 78 lidí na palubě, včetně dvou dětí. Let původně směřoval z Moskvy do Murmansku.

Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin rodinám obětí vyjádřil soustrast. Také nařídil provést důkladné vyšetřování incidentu a poskytnout potřebnou pomoc poškozeným. V současné době probíhá vyšetřování události.


K havárii s letadlem Sukhoi Superjet 100 na cestě z Moskvy do Murmansku došlo v neděli večer. Po 28 minutách letu se posádka urgentně vrátila do Šeremetěva.
Letadlu se podařilo přistát až při druhém pokusu kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám. Při tvrdém přistání se prolomil podvozek a motory se vznítily. Pak se oheň rozšířil do celé zadní části letadla.
Na palubě bylo 78 lidí, 41 z nich zemřelo.

Reklama: