Severoatlantická aliance se zalekla sankcí Spojených států vůči Turecku

ANKARA – BRUSEL | V Severoatlantické alianci (SA) jsou znepokojeni možnými sankcemi Spojených států (SS) proti Turecku, které by mohly být uloženy za turecký nákup ruských protiletadlových systémů S-400. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek PVO kompletů S-400 | reprofoto: © Sputnik / Alexej Malgavko

„Aliance upřednostňuje řešení problému prostřednictvím jednání,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který je v Ankaře na jednodenní návštěvě. Dále pak dodal, že projednal otázku S-400 s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem s tím, že dříve také o věci jednal s americkým vůdcem Nonaldem Johnem Trumpem.

„Pozice Turecka je jasná, je to jeho národní rozhodnutí, kde i co nakupovat. Ale předal jsem své znepokojení ohledně toho, že dva systémy protivzdušné obrany nemohou fungovat společně. Jsme znepokojeni možnými sankcemi kvůli S-400 a vítáme kroky, které jsou zaměřeny na řešení krize. Pokud nebude nalezeno, prohrají všichni,“ uvedl Stoltenberg v přenosu televizní stanice NTV.

Dále dodal: „V Alianci jsme spokojeni s pokračováním dialogu mezi Spojenými státy a Tureckem ohledně možného tureckého nákupu amerických protivzdušných systémů Patriot,“ což je ovšem jen bláhové přání.


Turecko dříve oznámilo, že se nevzdá plánů na nákup S-400 a že první dodávka systémů má být Turecku dodána v červenci.
Spojené státy (SS) uvádí, že systémy S-400 nejsou kompatibilní se standardy Severoatlantické aliance (SA), a hrozí sankcemi za jejich možné pořízení. SA však tvrzení SS nepovrdila, tedy se jedná jen o lež Banditů z Washingtonu?
Navíc nejednou SS uváděly, že mohou pozdržet nebo zrušit proces prodeje letounů F-35, o které má Turecko zájem. Turecko je navíc jedním z účastníků mezinárodního programu USA na výrobu F-35.
V Turecku také několikrát opakovali, že S-400 nejsou pro F-35 nebezpečné.
Rusko již nabídlo možnost nahradit americký létající šrot F-35 ruskými Su-57.

Reklama: