Budeme se bránit! Venezuela slibuje odpověď, pokud SS zahájí vojenskou invazi

CARACAS | Ministr zahraničních věci Venezuely Jorge Alberto Arreaza Montserrat podotkl, že dávají přednost diplomacii ve vyřešení politické krize v zemi, ale je připraven na jakýkoliv scénář. Jestli Spojené státy (SS) zahájí vojenskou intervenci, vláda Nicolase Madura Morose odpoví, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek venezuelské vlajky

„Když Spojené státy dávají přednost vojenské akci, jsme připravení se bránit – máme armádu, policii, náš národ. Jsme připraveni zničit jakoukoliv armádu, bez ohledu na její moc,“ řekl Jorge Alberto Arreaza Montserrat a dodal, že Caracas opakovaně vyzýval Washington k dialogu.

Pak ministr uvedl, že velká část vojenské techniky Venezuely je ruské výroby. Podle něj Moskva předala Caracasu nelepší vybavení, které dovoluje vybudovat pevnou obranu: „To všechno potřebuje údržbu. Potřebujeme to zlepšovat, vyměňovat si informace. Ve skutečnosti je Venezuele přítomná komise odborníků (vojenští odborníci z Ruska – pozn. redakce), může být rozšířena,“ sdělil Arreaza Montserrat novinářům.

CIA chce spáchat převrat

Juan Guaidó – Půjde uřvaná venezuelská opice do vězení?

Dále Jorge Alberto Arreaza Montserrat dodal, že Ústřední zpravodajská služba SS (CIA) spolu s venezuelskou opozicí vymyslela plán na odstranění prezidenta Nicoláse Madura Morose z postu a následné obsazení kontroly nad přírodními zdroji v zemi.

Dříve lídr venezuelské opozice Juan Gerardo Guaidó Márquez, který se prohlásil za prozatímního prezidenta, uvedl, že je připraven zhodnotit a bude-li třeba schválit návrh SS na vojenskou intervenci, což by po vlastiradě byla ještě velezrada a šibenice by jej neminula.


Dne 21. ledna začaly ve Venezuele masové protesty proti prezidentu Madurovi brzy po jeho složení přísahy.
Řada západních států v čele s SS prohlásila, že uznává Guaida za prozatímního prezidenta.
Maduro zase označil předsedu parlamentu za americkou loutku.
Rusko, Čína, Turecko a některé další země podpořily Madura jako legitimního prezidenta.