Turecký tisk: Sankce Spojených států vytváří protiamerickou koalici

ANKARA | Trumpova administrativa používá sankce agresivněji než její předchůdci, píše novinář tureckého listu Daily Sabah. A tím se vytváří jakási protiamerická kolice zemí, které jsou touto formou ekonomického terorismu spojených států dotčeny.

prezidenti Ruhání, Putin a Erdogan | reprofoto: TASS

Loni v létě zavedl, například, Washington sankce proti turecké oceli a hliníku, což se projevilo na turecké ekonomice a způsobilo měnovou krizi. Byli ale poškozeni také Evropané, kteří investovali v Turecku, a rovněž utrpěly vztahy mezi dvěma významnými spojenci v Severoatlantické alianci (SA), informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Dnes Washington znovu hrozí Ankaře sankcemi v případě, že koupí ruské S-400. A přesto, že se Turecko obává nových sankcí, považuje dohodu s Ruskem za klíčový prvek své národní bezpečnostní strategie,“ píše autor článku.

Velké pochybnosti vzbuzuje přitom samotná otázka účinnosti ekonomických sankcí jako politického prostředku, míní novinář. Během několika posledních let Washington totiž zaváděl a zpřísňoval sankce proti Íránu, KLDR, Rusku, které poškozovaly jejich hospodářství. Washington používá sankce rovněž za účelem svržení režimů, jež považuje za nepřátelské, zejména v Íránu a Venezuele. Kvůli tomu jsou poškozeny jiné státy a společnosti, které s těmito zeměmi spolupracují.

„To, co Washington považuje za účinný nástroj zahraničněpolitického přinucení, se stává noční můrou pro ostatní,“ píše autor článku.

„Pokud SS budou i nadále používat sankce jako nástroj zahraniční politiky, mohou jiní mezinárodní hráči najít alternativní cesty, jak se jim vyhnout,“ varuje novinář. Mohou, například, použít v obchodu a dalších transakcích jinou měnu než dolar a posílit státní podporu společností. Sankce mohou také upevnit solidaritu jednotlivých zemí a společností.

Na krátkou dobu je účinek sankcí jasný, avšak není jisté, jaké mohou být dlouhodobé následky. Turecko například zahájilo v sedmdesátých letech vývoj svých obranných prostředků právě kvůli americkému embargu. A nedávné vyhrocení napětí ve vztazích s SS dnes nutí Turecko k dalším investicím do obranných technologií.

Sankce zaváděné jednostranně jsou méně účinné. Taková opatření pouze přispívají k vytvoření alternativních spojenecký koalic, když státy, proti kterým byly zavedeny podobné sankce, upevňují spolupráci. Takže rozšíření a prohloubení amerických sankcí může vést ke snížení jejich účinnosti.

Autor článku uvádí jako důkaz svých tvrzení fakt, že přímé a nepřímé sankce proti Rusku a Turecku přispěly ke sblížení těchto zemí. Takže Washington by měl být opatrnější a nepoužívat sankce tak často, varuje novinář z The Daily Sabah.

Reklama: