Heinz-Christian Strache nabídl Fideszu Viktora Mihály Orbána vstup do ENF, které tvoří i mj. strany Marine Le Pen, Matteo Salvini či Tomia Okamury

VÍDEŇ | K účasti ve společné politické frakci ENF vyzve maďarskou vládní stranu Fidesz v pondělí v Budapešti rakouský vicekancléř a předseda Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache, jehož na návštěvu Budapešti pozval ministr řídící úřad vlády Gergely Gulyás. Se Strachem bude jednat i premiér Viktor Orbán, informovala v pondělí internetová stránka komerční televize ATV.

Heinz-Christian Strache a Viktor Mihály Orbán | repro: Hungary Journal

Fidesz do společné frakce v Evropském parlamentu (EP) pozval už minulý čtvrtek italský vicepremiér a předseda strany Liga Matteo Salvini, jehož Orbán označil za nejdůležitějšího člověka z hlediska zastavení migrace a transformace Evropy, a v neděli Fideszu nabídla spojenectví v EP i předsedkyně francouzské strany Národní sdružení (RN) Marine Le Pen.

Strache by Orbánovi nabídl dokonce roli předsedy této frakce, píše ATV. „Bude mi potěšením pozvat předsedu maďarské vlády Viktora Orbána a jeho stranu Fidesz ke spolupráci v rámci společného bloku v EU,“ uvedl rakouský vicekancléř na Facebooku.

Strache v neděli v rozhovoru pro server Österreich chválil Orbána za pomoc při zastavení masového ilegálního přistěhovalectví v roce 2015. „Nechceme se stát menšinou ve své vlasti,“ zdůraznil rakouský vicekancléř.