Za havárii letadla Suchoj Superjet 100 jsou odpovědní piloti, tvrdí ruský tisk

MOSKVA | lavní verze havárie letadla Suchoj Superjet 100 je podle ruského časopisu Kommersant chyba pilotů. Uvádí se, že piloti překročili horizontální i vertikální rychlost během klesání stroje, což vedlo k tvrdému střetu podvozku a přistávací dráhy. Letadlo několikrát „odskočilo“, kvůli tomu vzpěry podvozku protrhly palivové nádrže a způsobily vzplanutí.

Požár na moskevském letišti | repro: Sputnik (© AFP 2019 / Russian Investigative Committee)

Zdroje blízké vyšetřování zdůrazňují, že přistání bylo obtížné kvůli selhání automatiky. Kromě toho Superjet přistával s maximální hmotností, protože neměl čas vypustit palivo. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Odborníci dotázaní Kommersantem také věří, že k havárii vedla série chyb posádky. První byla rozhodnutí letět přes bouřku. Poté, po vypnutí automatizace, spěchali na přistání místo toho, aby se zbavili paliva,“ píše agentura.


Dříve v ruském Vyšetřovacím výboru uvedli, že podezřelí jsou piloti kvůli činnosti během přistání.
K havárii letadla Suchoj Superjet 100 na trase z Moskvy do Murmansku došlo v neděli večer. Po 28 minutách letu se posádka urgentně vrátila na Šeremetěvo.
Letadlu se podařilo přistát až při druhém pokusu kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám. Při tvrdém přistání se ulomil podvozek a motory se vznítily. Oheň se následně rozšířil do celé zadní části letadla.
Na palubě bylo 78 lidí, 41 z nich zemřelo.