Indonéská sopka Sinabung se opět probudila

JAKARTA | Indonéská sopka Sinabung v úterý vybuchla a do výšky dvou kilometrů vychrlila mohutný sloupec popela a dýmu, přičemž místní vesnice pokryla vrstva suti. Informuje o tom tisková agentura AFP.

sopka | foto: tasr

sopka | foto: tasr

Jak dále informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk, tak sopka Sinabung, ležící na ostrově Sumatra, projevuje příznaky vulkanické činnosti od roku 2010 a v roce 2016 došlo k jejímu smrtícímu výbuchu.

Podle odborníků měl nejnovější výbuch potenciál na ovlivnění provozu letů, avšak formální upozornění pro letadla, aby se dané oblasti vyhnuli, vydané nebylo. Místní obyvatele žijících u řek v okolí kráteru úřady upozornili na riziko možných sesuvů.

Po nejnovější erupci bezprostředně nebyly hlášeny žádné zranění ani oběti na životech. Úřad pro mimořádné situace nevydal příkaz k evakuaci. V dříve vyhlášené zóně zákazu vstupu nežijí žádní lidé.


Sinabung se opět probudila poprvé za 400 let v roce 2010.
Po dalším období nečinnosti sopka vybuchla znovu v roce 2013 a od té doby zůstala velmi činná.
V roce 2016 si její erupce vyžádala sedm mrtvých, zatímco při výbuchu z roku 2014 zahynulo 16 lidí.
Indonésie je domovem přibližně 130 aktivních sopek vzhledem ke své postavení na tzv. „Ohnivém kruhu“, pásmu hranic tektonických desek v Tichém oceánu, kde se vyskytuje častá seismická a vulkanická činnost.