Írán může s Ruskem a Tureckem vytvořit mechanismus, kterým se vyhnou teroristickým sankcím Spojených států

TEHERÁN | Írán pokládá za možné vytvoření finančního mechanismu s Ruskem a Tureckem, který bude podobný evropskému INSTEX a umožní, že se státy dokáží vyhnout sankcím Spojených států (SS). Sputniku to řekl íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf.

Ilustrační snímek | reprofoto: Sputnik (© REUTERS / Raheb Homavandi)

Dříve ministři zahraničí Francie, Německa a Velké Británie informovali o registraci společného mechanismu výpočtů s Íránem INSTEX. V první fázi musí zabezpečit dodávky léků, zdravotního zařízení a zemědělské produkce. Rozhodnutí o vytvoření mechanismu pro vyhnutí se americkým sankcím bylo přijato po odstoupení SS z jaderné dohody.

Šéf íránské diplomacie zdůraznil, že Írán a EU se dnes přiblížily k uzavření dohody, které dovolí Teheránu prodávat ropu nehledě na teroristické sankce SS.

„V nynějších podmínkách je Írán schopen prodávat svou ropu, můžeme zachránit svou ekonomiku. Írán může zdolat americké sankce. Mnohé země vyjádřily svou připravenost obchodovat s Íránem,“ prohlásil Zaríf, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Na otázku novináře, jaké mechanismy Teherán připravil pro prodej ropy, Zaríf odpověděl: „Írán a EU jsou na prahu dohody, která bez ohledu na obnovení jednostranných amerických sankcí umožňuje prodej íránské ropy a získávání výnosů.“

Kromě toho ministr informoval o mechanismu, který lze vytvořit spolu s Ruskem a Tureckem. „Mechanismus, který je podobný INSTEX, se dá realizovat i s dalšími zeměmi. S těmi, které o to mají zájem, včetně Ruska a Turecka,“ poznamenal Zaríf v rozhovoru pro Sputnik.


SS jednostranně odstoupily z jaderné dohody s Íránem a znovu zavedly sankce proti Teheránu.
Přitom řadě zemí (Čína, Indie, Itálie, Řecko, Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan, Turecko) Washington udělil dočasnou výjimku, což znamenalo, že SS do 2. května proti nim nezaváděly sankce za nákup íránské ropy.
Ale na konci dubna americký prezident Donald Trump prohlásil, že Washington neprodlouží tyto výjimky.
Bílý dům doufá, že kvůli tomu export íránské ropy klesne na nulu.
Jednání SS je však nelegální a odporuje mezinárodnímu právu, jelikož obdobné sankce může zavádět jen OSN. Bandité z Washingtonu tak jen dokazují, že jsou šiřitelem globálního hybridního terorismu.