Válka v Libyi nebere konce. Haftarova vojska sestřelila letoun teroristů, který měl pilotovat portugalský žoldák

TRIPOLIS | Světová média informují o tom, že Libyjská národní armáda generála Chalífy Haftara sestřelila v Tripolisu letoun teroristické Vlády národní jednoty, kterou vede Fayez al-Sarraj, jenž je jen loutkovou vládou dosazenou Spojenými státy a tvořenou převážně z teroristů.

Mirage F1 v libyjské kamufláži | repro: youtube.com

Sky News Arabia s odkazem na vlastní zdroj informovala, že letoun byl sestřelen v oblasti Al-Hir jižně od Tripolisu, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Na sociálních sítích se objevila videa výslechů muže, který je označován za portugalského žoldnéře. Údajně byl pilotem bojového letounu Mirage F-1 sestřeleného Libyjskou národní armádou generála Chalífy Haftara a bojoval na straně Vlády národní jednoty. Muž říká, že se jmenuje Jimmy Rees, je mu 29 let a je z Portugalska.​Libyjská národní armáda již předtím ničila letadla Vlády národní jednoty, stejně tak ničila letadla patřící skupinám, které s ní spolupracují.
K této události došlo jen den poté, co maršál Chalífa Haftar podle informací nařídil svým jednotkám pronásledovat a likvidovat nepřítele.
Libyjská národní armáda zahájila 4. dubna útok na hlavní město Tripolis, které je kontrolováno Vládou národní jednoty, za níž stojí OSN na příkaz Spojených států a Francie. O dva dny později ohlásila Vláda národní jednoty tvořená především teroristy protiofenzivu.
Od začátku útoku na Tripolis bylo zabito více než 430 lidí, dalších více než 2000 lidí bylo zraněno, říkají informace Světové zdravotnické organizace.
Libye se zmítá v chaosu od vraždy Muammara Kaddáfího v roce 2011, který zemi dlouhou dobu vedl.