V Rusku byli zatčeni podezřelí ze sabotáže na ropovodu Družba

SAMARA | Soud v ruském městě Samara poslal do vazby čtyři členy skupiny, která měla dodávat znečištěnou ropu do ropovodu Družba, aby pokryla krádež surovin, další dva podezřelé hledají, uvedla mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska Světlana Lvovna Petrenko.

Světlana Lvovna Petrenko | repro: sledcom.ru

Byla zadržena generální ředitelka společnosti Nefteperevalk, Světlana Balabajová, zástupce generální ředitelky Nefteperevalk, Rustam Khusnutdinov, generální ředitel Petroneft Active, Vladimír Zhogolev a zástupce ředitele Magistral, Sergej Balandin.

Dříve ředitel společnosti Transneft, Nikolaj Tokarev, uvedl, že podle výsledků vyšetřování bylo zjištěno, že nekvalitní ropa se dostala do Družby ze soukromého podniku v regionu Samary. Podle vyšetřovatelů od srpna 2018 šest podezřelých ukradlo surovinu v hodnotě nejméně jednoho milionu rublů.

Od března do dubna 2019, aby skryli krádež, pustili do ropy sloučeniny obsahující chlor, uzlem na vypouštění v blízkosti obce Nikolajevka ve Volžském okrese Samarské oblasti.

Poté se kontaminovaná surovina dostala do skladu ropy v obci Lopatino ve stejném regionu, následně do hlavního potrubního systému. Výsledkem bylo, že osm rezervoárů parku Lopatino byly označeny za nevhodné pro použití, vysvětlila Vyšetřovací komise.


Sabotáž na ropovodu:
Problém s kvalitou ropy, která se dováží z Ruska do Běloruska přes ropovod Družba na jihu republiky, vznikl v polovině dubna. Společnost Transněft v ní naměřila vysoký obsah chloridů a v souvislosti s tím oznámila, že přijímá opatření, aby byl tento problém co nejrychleji vyřešen.
Polsko, Německo, Ukrajina, Slovensko a Česko zastavily dodávky ruské ropy prostřednictvím ropovodu Družba.
Vladimir Putin pověřil Tokareva, aby vypracoval opatření na posílení kontroly při příjmu ropy a následně informoval o výsledcích hlavu vlády.