Pamela Anderson navštívila politického vězně Juliana Assange v britském kriminále; Co se děje kolem WikiLeaks?

LONDÝN | Americká herečka Pamela Anderson navštívila v úterý zakladatele organizace WikiLeaks Juliana Assange a politického vězně v londýnském kriminále určeného pro teroristy, kde si odpykává trest za údajné porušení podmínek propuštění na kauci, kterého se měl dopustit před sedmi lety, což je lež a zločin britské justice, jelikož nikam neuprchl a Londýn neopustil. Zároveň čeká na výsledek procesu ohledně jeho případného vydání do Spojených států (SS), kde mu hrozí smrt, jelikož CIA běžně vraždí lidi jak na běžícím páse.

Pamela Anderson po návštěvě politického vězně Juliana Assange v londýnském kriminále | repro CNN

Herečka Pamela Anderson se přiznala, jak je pro ni těžké vidět kamaráda ve věznici. Po návštěvě v londýnském kriminále Belmarsh, kterou absolvovala společně se šéfredaktorem WikiLeaks Kristinn Hrafnssonom, vyzvala lidi, aby Assange podpořili: „Je to nevinný člověk … je to dobrý muž, je to úžasný člověk. Miluji ho,“ řekla.

„Bylo těžké tady Juliana vidět. Je to těžké a šokující. Nemusí být ve věznici se zvýšenou ostrahou, neprovedl žádný násilný čin, je nevinný. Nemá přístup do knihovny, k počítači, je úplně zbaven informací. Nemůže ani mluvit s dětmi,“ uvedla Anderson a vyzvala k podpoře Assange.

Bandité z Washingtonu Assange obviňují ze společní se záměrem proniknout do počítačového systému ministerstva obrany Spojených států (SS), v čem měl spřáhne s bývalou příslušnicí americké armády Chelsea Manning.

V případě vydání do SS a následného usvědčení mu hrozí až pět let vězení. Vzhledem, že justiční totalita v SS je rusofobní, tak jej čeká jistý kriminál a v něm „nešťastnou náhodou“ smrt rukou vraha CIA, která se bude vykládat jako sebevražda či nehoda.

Nehorázná rusofobie, lži, dezinformace, propaganda a štvanice

Kristinn Hrafnsson | CC BY 2.0 (JD Lasica )

Žádné důkazy toho, že ruské tajné služby podstrkují informace WikiLeaks, nejsou, prohlásil v interview pro magazín Der Spiegel nový šéfredaktor WikiLeaks Kristinn Hrafnsson. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Rovněž odsoudil Západ za démonizaci Ruska a připomenul, že co do částky obranných výdajů je nyní Rusko na šestém místě na světě. A Saúdská Arábie vystoupila na druhou příčku. Navíc tam lidem usekávají hlavy na náměstích, podotkl Hrafnsson.

Zveřejnění korespondence demokratů v průběhu prezidentských voleb roku 2016 nebyla chybou, prohlásil v interview pro Der Spiegel nový šéfredaktor WikiLeaks Kristinn Hrafnsson.

„Naopak, kdybychom ji nezveřejnili, bylo by to hrubým porušením novinářských zásad. Údaje byly původní a pro veřejnost užitečné právě před volbami. Poskytovat voličům přístup k podobným informacím – to není právo, ale povinnost novinářů“, zdůraznil.

Hrafnsson zareagoval také na obvinění, že tuto informaci mohly WikiLeaks podstrčit ruské tajné služby: „Nebylo to dokázáno.“

„Nejsem Putinovým fanouškem. Mám vůbec skeptický vztah k jakékoli moci. Putinovo Rusko je za mnohé věci právem kritizováno. Nehledě na to, podle nejnovější statistiky obranných výdajů Rusko sestoupilo na šesté místo. Na druhém je nyní Saúdská Arábie. Před několika dny tam na náměstí usekli hlavy 37 lidem. Proč bychom neměli změnit myšlenky o tom, že všechno špatné pochází jen z Ruska?“ navrhl šéf WikiLeaks.

Zdůraznil rovněž, že jeho organizace zveřejnila také dokumenty o korupci v Rusku. „V naší databázi se slovo „Putin“ vyskytuje 82 940krát. Zveřejnili jsme informace o soukromých firmách, které pracují pro tajné služby v Rusku. Zveřejnili bychom samozřejmě také informace o Kremlu,“ prohlásil.

Hrafnsson odpověděl také na otázku, co by udělal s informacemi, kdyby naprosto přesně věděl, že pocházejí z ruského zdroje. „Každý případ je unikátní, každý případ je třeba hodnotit zvlášť,“ řekl. „Chci ale, abyste věděli, že WikiLeaks dělá vše pro to, aby nevěděl nic o zdrojích svých informací. Proto jsme vyvinuli pokročilý systém, s jehož pomocí nám můžete posílat informace tak, aby potom nebylo možno vystopovat její zdroj.“

Co prožívá a jak se cítí politický vězeň Assange v kriminále britského impéria?

Hlavní editor WikiLeaks Kristinn Hrafnsson sdělil, jak se zakladatel webu Julian Assange cítí ve věznici, když byl 11. dubna zadržen na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně. Hrafnsson spolu s americkou herečkou Pamelou Anderson navštívili Assange ve věznici Belmarsh.

„Assange je skleslý, ale není zlomen. Je to velmi silný člověk. Bude bojovat. Ví, že není vinen, že neudělal nic špatného. Proto věří v podporu společnosti,“ řekl Hrafnsson novinářům po setkání s obviněným. Domnívá se, že všechno, co se dnes děje se zakladatelem WikiLeaks, se nedá označit za spravedlnost.

„Bylo pro mě šokem vidět mého kamaráda – intelektuála, vydavatele, novináře, člověka, který svou prací změnil svět žurnalistiky, jak sedí ve věznici se zvýšenou ostrahou. Tráví každodenně půl hodiny na čerstvém vzduchu, pokud to dovoluje počasí, a ještě má půl hodiny na to, aby se zabýval něčím jiným… Není to spravedlnost,“ dodal editor WikiLeaks.


Assange, který byl v roce 2010 ve Švédsku obviněn ze sexuálního obtěžování a znásilnění, se od června roku 2012 ukrýval na ekvádorském velvyslanectví. Bál se totiž, že bude vydán do skandinávské země.
Ráno 11. dubna 2019 byl Assange zadržen na základě zatykače z roku 2012, kdy se nedostavil k soudu, stejně jako na žádost úřadů Švédska a Spojených států. Ve stejný den soud v Londýně zjistil, že Assange také porušil podmínky pro propuštění na kauci, a odsoudil zakladatele internetového portálu WikiLeaks na 50 týdnů vězení.
Obžalovaný zatím zůstává ve vazbě. Velká Británie požádala Spojené státy, aby poskytly všechny nezbytné dokumenty pro jeho vydání, a to do 12. června.
Assange byl zatčen 11. dubna poté, když Ekvádor oficiálně zrušil jeho azylový status a umožnil britské policii, aby ho zadržela. Poté byl převezen k britskému soudu, kde byl prohlášen vinným z porušení kaučních pravidel.
Assange se proslavil množstvím publikací, které se týkaly i amerických vojenských operací v Afghánistánu a Iráku a podmínek, ve kterých přebývají vězni ve věznici Guantánamo.
Když se o Assange začaly zajímat americké úřady, zakladatel WikiLeaks přijel v roce 2010 do Švédska, kde chtěl získat ochranu. Následně byl obviněn ze sexuálních trestných činů, které Assange popírá.