Byl objeven způsob, jak zabránit smrti způsobené rakovinou

BERN | Tým výzkumníků ve Švýcarsku nalezl způsob, jak zabránit tvorbě metastáz, které komplikují léčbu rakoviny a zhoršují prognózu stavu pacienta. Klíčovou roli na tom hrají sloučeniny jako activin B a receptor ALK7. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrace

Jak podotýká portál, během experimentů vědci použili myší model neuroendokrinního karcinomu pankreas a karcinomu prsu. O těchto výsledcích informuje Science Alert.

Ukázalo se, že přítomnost ALK7 je spojena s nižší pravděpodobností recidivy nádoru. Současně docházelo k brzdění vývoje metastáz při vysoké úrovni koncentrace receptoru.

Obě molekuly jsou částí signální cesty, která nutí rakovinové buňky vstupovat do naprogramované fáze buněčné smrti – apoptózy. K aktivaci receptoru dochází, když se váže na ligand – activin B. Je známo, že activiny, včetně activinu B, hrají roli v regulaci růstu a šíření buněk, metabolismu, zajišťují imunitní reakce a regulují menstruační cyklus.

Podle informací je zapotřebí provést další výzkumy pro vývoj nových metod léčby rakoviny na základě dosažených výsledků.