Spojené státy jsou vinny za situaci kolem íránské jaderné dohody

Ruský ministr zahraničí Sergej Viktorovič Lavrov během setkání se svým íránským protějškem Mohammadem Džavádem Zarífem uvedl, že situace kolem jaderné dohody s Teheránem je následkem nezodpovědných kroků Spojených států (SS), informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Sergej Viktorovič Lavrov a Mohammad Džavád Zarif | foto: presstv.ir

„Jako hlavní otázku máme projednat nepřijatelnou situaci kolem společného akčního plánu a urovnání situace kolem íránského jaderného programu, situaci, která vznikla kvůli nezodpovědnému chování Spojených států, které porušily své závazky podle odpovídající rezoluce Rady bezpečnosti OSN,“ sdělil Lavrov, Sergej Viktorovič.

Ruský ministr zahraničí dodal, že situaci komplikuje plnění závazku jaderné dohody všemi stranami, a zároveň škodí mezinárodnímu nešíření jaderných zbraní.

„Domnívám se, že jedinými praktickými kroky, které je třeba podniknout k vyřešení situace kolem Společného komplexního akčního plánu (JCPOA), je přesvědčit všechny zbývající účastníky, že musí plnit své povinnosti. JCPOA je velmi složitý systém…a vše v něm je velmi vyvážené. Když tedy Američané od této dohody odstoupili, stala se velmi křehkou a všichni to dobře pochopili,“ řekl Sergej Viktorovič Lavrov.

Dříve Írán informoval Velkou Británii, Francii, Německo, Čínu a Rusko o svém rozhodnutí pozastavit plnění některých závazků v rámci dohody o jaderném programu. Teherán dal pětici partnerů 60 dní, aby splnila všechny své povinnosti vůči Teheránu.


V roce 2015 dosáhl Írán a „šestka“ mezinárodních zprostředkovatelů (Rusko, Spojené státy (SS), Británie, Čína, Francie, Německo) historické dohody o řešení dlouhodobého problému íránského jaderného potenciálu.
Byl přijat společný komplexní akční plán, jehož realizace zrušila pro Írán dříve zavedené ekonomické a finanční sankce Rady bezpečnosti OSN, Spojených států a Evropské unie.
V květnu 2018 Donald Trump oznámil, že Washington odstupuje od dohody. Zároveň informoval o obnovení všech sankcí proti Teheránu. Včetně sekundárních, tedy proti jiným zemím obchodujícím s Íránem. Kromě toho byl stanoven cíl snížení vývozu íránské ropy na nulu.
Zbývající „pětka“ a Teherán se dohodly na vytvoření finančního mechanismu pro platební styky pomocí obcházení sankcí ze strany SS.