Den Vítězství na ruské ambasádě v Praze slavili prezidenti Klaus a Zeman i s předsedou Poslanecké sněmovny Vondráčkem

PRAHA | U příležitosti výročí konce Velké vlastenecké války zavítala na recepci na ruské velvyslanectví v Praze řada současných a bývalých politiků. Mezi hosty nechyběli ani prezident ČR Miloš Zeman, bývalá hlava státu Václav Klaus nebo expremiér Petr Nečas. Uvádí se, že Zeman v projevu přirovnal islamismus k nacismu a vyslechl si pochvalu od ruského velvyslance. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Prezident Zeman vystoupil s projevem, který stejně jako loni přednesl v ruštině. V něm nejdříve ocenil roli Rudé armády, kterou sehrála při osvobození Československa: „Přijel jsem dnes sem, na ruské velvyslanectví, abych se hluboce poklonil památce sovětských vojáků, kteří padli v bojích za osvobození Československa.“

Dále varoval před nebezpečím islamistického terorismu. Zdůraznil, že pokud nebude potlačen, tak bude mít na svědomí stejný počet obětí jako nacismus. „Nacistické Německo bylo založeno na principu rasové nenávisti. Tento nacismus zmizel, ale nenávist zůstala. Teď je ale jiná nenávist: nikoliv rasová, ale náboženská. Někteří zdvořilí politici říkají, že je nutné bojovat proti mezinárodnímu terorismu. Ale já jako nezdvořilý politik prohlašuji, že je nutné bojovat s islámským terorismem,“ prohlásil.

Zdeněk Vondráček, Miloš Zeman, Alexandr Vladimirovič Zmejevskij, a Václav Klaus

„Nepodařilo se mi, bohužel, přesvědčit všechny, že (islámský, pozn. red.) terorismus má stejnou váhu jako terorismus nacistický. Pokud se nám nepodaří zastavit tento terorismus v jeho počátcích, oběti budou stejné jako v případě nacistického Německa,“ upozornil Zeman.

Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij zase konstatoval, že letos si svět připomene 80 let od začátku druhé světové války, jejíž předehrou se stala mnichovská dohoda z roku 1938.

„Události roku 1938 jsou výstižným příkladem toho, k jakým katastrofálním následkům přivádí zanedbávání norem mezinárodního práva, víra ve vlastní neomylnost, sázka na národní a rasovou nadřazenost,“ uvedl.

Velvyslanec dále kritizoval údajné zkreslování dějin a zamlčování role Sovětského svazu při osvobození velké části Evropy. Pochválil přitom Zemana, že se této snaze snaží vzdorovat.

„Chtěl bych obzvlášť ocenit osobní přínos prezidenta České republiky Miloše Zemana k zachování historické pravdy,“ poznamenal.

Mezi dalšími hosty, stejně jako v minulých letech, byl i bývalý prezident Václav Klaus. Z českých politiků dále dorazili předseda Sněmovny Radek Vondráček, šéf hnutí SPD Tomio Okamura a poslanci za KSČM Miroslav Grebeníček a Stanislav Grospič. Nechyběl ani Lubomír Volný nebo bývalý velvyslanec v Rusku a československý kosmonaut Vladimír Remek či dva exministři průmyslu a obchodu Marta Nováková a Jan Mládek.

Pozvání přijali i bývalý premiér Petr Nečas se svou manželkou Janou Nečasovou, někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, zpěvačka Helena Vondráčková i ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Spolu se Zemanem na ruskou ambasádu dorazili i hradní kancléř Vlastimil Mynář i prezidentův poradce Zdeněk Nejedlý. (Zdroj ZDE).

Nesmíme měnit názory


„Naše názory nemáme měnit. Tyto názory držíme. Jestli mě něco trápí a děsí, tak jsou to pokusy o přepisování historie, které tady dnes a denně kolem nás vidíme. Respektive pokusy přepsat to, jak se odehrála 2. světová válka, jaký byl její konec, kdo nás tady v Československu tehdy osvobodil. To jsou věci, které jsou evidentní a jasné. Jako někdo, kdo je prožil, nemohu s jejich dezinterpretací souhlasit,“ řekl redaktorovi Spuniku Vladimiru Frantovi druhý prezident ČR Václav Klaus.

Mohl bych se zeptat na to, jak byla sundána cedule k poctě maršála Koněva ze Staroměstské radnice? Prý se má někde objevit v rámci trvalé výstavy, ale podrobnější údaje k tomu nejsou.

Nejsem velitel pražské radnice. Nechal bych samozřejmě pomníky i cedule tam, kde jsou a neměnil to.

Máte pocit, že vůbec existuje něco jako historická pravda? Nebo je to věc přístupu každé generace?

Historická pravda existuje. Každý se na svět díváme z jiného úhlu a pozice, než když se já na květnové události dívám z pozice čtyřletého kluka před 74 lety, který si něco z toho pamatuje. Možná, že tehdy někdo sedmdesátiletý mohl věci vidět ještě jinak. Ale obecná historická pravda existuje. Ať se ji nikdo nepokouší popírat a relativizovat.

Děkujeme a přejeme pěkný svátek Dne vítězství.

Reklama: