Čína potrestá Spojené státy za nově uvalená cla

PEKING – WASHINGTON | Čínská lidová republika (ČLR) je nucena přijmout odvetná opatření vůči rozhodnutí Spojených států (SS) zvýšit clo na čínské zboží, uvádí se v prohlášení ministerstva obchodu ČLR, na které se odkazuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek | reprofoto: © Fotolia / Vkilikov

„Čínská strana vyjadřuje politování v souvislosti s americkým zvýšením cel na čínský vývoz ve výši 200 miliard dolarů z 10 % na 25 %,“ uvádí se také v prohlášení. Ministerstvo obchodu však vyjádřilo naději, že během konzultací, které probíhají v této době ve Washingtonu, strany dokáží vyřešit neshody.

Předtím vedoucí čínské delegace na obchodním jednání s SS místopředseda Státní rady Číny Liu Che prohlásil, že cla, která vyhlásil americký vůdce Donald John Trump, neřeší problém. Zdůraznil, že je to nevýhodné pro Spojené státy, pro Čínu i pro celý svět.

DJ Trump prohlásil, že Peking „znemožnil transakci“ během obchodního jednání, a slíbil, že zvýší cla na čínské zboží. Minulou neděli vůdce SS Trump slíbil, že 10. května zvýší cla na řadu čínského zboží z 10 % na 25 %, a nevyloučil zavedení omezujících bariér proti dalším obchodním pozicím. DJ Trump se stále více v zahraniční politice chová jako imbecil.


Spojené státy (SS) a Čína se v pátek dohodly, že budou pokračovat v obchodním jednání, které se koná ve Washingtonu, prohlásili v Bílém domě.
Místopředseda Státní rady Číny Liou Che přiletěl ve čtvrtek do amerického hlavního města na jednání. Po jeho ukončení se hlavní obchodní vyjednavač Robert Lightheiser a ministr financí Steven Mnuchin setkali s prezidentem SS Donaldem Trumpem, uvedli v Bílém domě.
Ve zveřejněném prohlášení se píše, že Lightheiser a Mnuchin uskutečnili pracovní večeři s vicepremiérem Liou Che a dohodli se, že budou pokračovat v diskuzi zítra ráno.

Reklama: