Polská opozice Právo a Spravedlnost vyzvala k odvolání Sikorského z postu předsedy Sejmu

VARŠAVA | Polská opoziční strana Právo a spravedlnost (PiS) včera vyzvala k sesazení Radoslava Sikorského z funkce předsedy Sejmu po jeho nedávných poznámkách, které zveřejnil americký zpravodajský portál Politico. Tento portál citoval 19. října Sikorského, který naznačil, že se ruský prezident Vladimir Putin údajně již v roce 2008 pokusil zatáhnout Polsko do rozdělení si Ukrajiny. Informuje Tisková agentura Slovenské republiky na svém zpravodajském serveru Teraz.sk.

Sikorski - Jazyk lháře

Sikorski – Jazyk lháře

Předseda PiS Mariusz Blaszczak řekl: „Tyto poznámky absolutně zkompromitovaly Sikorského.“ Ten byl ministrem zahraničních věcí Polska od roku 2007 až do minulého měsíce, kdy se stal předsedou dolní komory parlamentu. Předseda Sejmu, který byl dlouhý čas i favoritem na post šéfa evropské diplomacie, se v úterý nejdříve ohradil proti dezinterpretaci jeho slov a ujel před novináři .

Po několika hodinách se však představitelem médií omluvil s tím, že to, co řekl, na vlastní uši neslyšel. Podle tajemníka prezidenta Ruské federace Putina nebyl daného jednání, o kterém Sikorski vůbec účasten, jelikož to bylo jednání mezi čtyřimi očima mezi Vladimirem Putinem a Donaldem Tuskem. Sikorski tak ze sebe udělal největšího polského lháře a proto by neměl být v ústavní funkci.

Reklama: