Celospolečenská diskuse podle ČT

Diskuse? Pro šest politických subjektů je vyhrazeno celkem 55 minut vysílání, cca 9 minut pro každého. Kde je místo pro diskusi? A pro to, aby si divák mohl udělat svůj názor? ČT snahu o společenskou debatu a informovanost vzdala.

Klára Samková | foto: parlamentnilisty.cz

Dostala jsem z České televize e-mail tohoto znění:

Vážená paní Samková,
zasílám Vám pozvání pro předtáčení debaty kandidátů do Evropského parlamentu. Pořad Politické spektrum, které moderuje pan Bohumil Klepetko, se bude vysílat na zpravodajské ČT24 dne 12. května v 14:05 na ČT24.

Prosím, aby jste se dostavila na recepci budovy zpravodajství České televize v úterý 7.5. 2019 ve 14:30.

Natáčení debaty bude probíhat od 15:00-16:00 za účasti těchto stran, či hnutí:
1) PRVNÍ REPUBLIKA
2) Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT
3) BEZPEČNOST, ODPOVĚDNOST, SOLIDARITA
4) Strana soukromníků České republiky a NEZÁVISLÍ s podporou Občanské demokratické aliance a profesních společenstev
5) Evropa společně
6) KONZERVATIVNÍ ALTERNATIVA
7) Alternativa pro Českou republiku 2017

Okruhy debaty:
Fungování EU a Evropského parlamentu
Brexit, členství v EU
Bezpečnost EU
Dvojí kvalita potravin, dotace

…….. podepsána Koeditorka vysílání ČT24
ČESKÁ TELEVIZE
Kavčí hory, 140 70 Praha 4

Co to ve skutečnosti znamená?

Pro šest politických subjektů je vyhrazeno celkem 55 minut veřejnoprávního vysílání. To jest cca 9 minut pro každého. Každý subjekt má zodpovědět na čtyři otázky, to je něco velmi málo přes dvě minuty na otázku. Kromě toho si musí svůj chleba zasloužit i moderátor…

Dá se za takovýchto podmínek vůbec o něčem diskutovat? Jak chcete za dvě minuty vychrlit odpověď na komplexní otázku? Zcela určitě pak je nemožné, aby jednotlivé subjekty diskutovaly mezi sebou, aby se objasnily rozdíly mezi názor jednotlivých kandidujících subjektů.

TEDY: ze strany České televize se jedná o naprosto formalistické pseudonaplňování jejích zákonných povinností. Kromě toho za pozastavení se slouží i samostatné „sestavování bloku diskutujících“, které samozřejmě provedla Česká televize zcela svévolně. Místo toho, aby do každého bloku dala alespoň jednu parlamentní stranu, případně stranu, která již má v EP svého zástupce, což by debatu alespoň trochu oživilo, vytvoří mrtvolnou hodinku chrlení volebních hesel.

Již tento „dramaturgický záměr“ sám o sobě je důvodem pro rozprášení České televize v té formě, v jaké ji známe nyní. Je to totiž ona sama, která svým přístupem podrývá Evropskou unii, zájem občanů o Evropskou unii a o volby do Evropského parlamentu a ve svém důsledku ZNEMOŽŇUJE, nikoliv umožňuje celospolečenskou diskusi – a to nejen na dané téma.

Celospolečenská diskuse obecně je to, co veřejnosprávní média nezajímá, čeho se už dávno vzdala…

I proto je potřeba obhajovat svobodu internetu, svobodu na Facebooku a svobodu „řetězových e-mailů“. Až si zase jednou bude Česká televize brečet nad tím, že občané – řečeno poněkud pregnantněji – kašlou na volby do Evropského parlamentu a obecně se o politiku, zejména tu zprostředkovanou oficiálními médii, zajímají stále méně a méně, nezbude než připomenout ono slavné: „Neplačte, sami jste si to zavinili!

A když jsme u toho Cimrmana, myslím, že je ve vztahu k ČT připomenout ještě jednu nesmrtelnou cimrmanovskou pravdu: „Možná si říkáte, proč taky nepřemýšlím. To proto, že já to organizuju.“