Jeden ze zakladatelů: Facebook ohrožuje demokracii

SAN FRANCISCO | Jeden z tvůrců Facebooku Chris Hughes, který vykonává nyní funkci nejvyššího poradce v Rooseveltově institutu, označil sociální síť za monopolistu a vyzval k jejímu rozdělení kvůli ohrožení demokracie. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

cenzurovaný facebook

Jak se uvádí v Hughesově sloupku v novinách The New York Times, kontrola Marka Zuckerberga nad Facebookem, Instagramem a WhatsApp mu zajišťuje obrovský vliv, což vyvolává znepokojení.

Podle jeho slov patří Zuckerbergovi asi 60 % hlasujících akcií, a proto může na vlastní přání skoncovat s konkurentem, koupit ho, zablokovat nebo okopírovat.

Hughes vytkl šéfovi Facebooku také to, že samostatně mění algoritmy. „aby zjistil, co právě lidé čtou ve svých zpravodajských zdrojích a jaké podmínky důvěrnosti mohou využívat“.

„Vláda musí udělat dvě věci: zrušit monopol Facebooku a regulovat činnost společnosti s tím, aby byla ve větší míře kontrolována Američany,“ píše.

Kromě toho je jeden z tvůrců Facebooku toho názoru, že Zuckerberg „obětoval bezpečnost a kulturu komunikace a vyměnil je za kliky“.


Dne 14. dubna bylo oznámeno, že akcionáři Facebooku požádali o zbavení Zuckerberga funkce předsedy představenstva. Tento návrh byl spojen s obviněními, která vedla k poklesu hodnoty společnosti – mj. ze šíření prostřednictvím Facebooku falešných informací a ze zasahování do voleb.
Později zahájila prokuratura státu New York proti Facebooku vyšetřování ve věci shromažďování a uložení na sociální síti údajů elektronické pošty asi 1,5 milionu uživatelů.
V březnu 2018 bylo oznámeno, že v průběhu předvolební kampaně společnost Cambridge Analytica, která spolupracovala s Donaldem Trumpem, nezákonně shromáždila údaje více než 50 milionů uživatelů Facebooku s cílem vytvoření algoritmu rozboru politických preferencí voličů.
Zuckerberg v Kongresu SS a v Evropském parlamentu svou chybu uznal a omluvil se za únik informací.