Mýtus svobody: Příkladem je sociální síť Gab jenž měla být bez cenzury

Kritika Klause za zákon proti cenzuře byla správná. Argumentace, že si Klaus může založit vlastní síť je zcela korektní a jedná se o jedinou legitimní a uskutečnitelnou cestu. Dodávám příklad, který už dva roky s úžasem sleduji. Přikládám pro ilustraci fakta, jak vypadaly poslední dva roky svobodné možnosti založení nové sociálně sítě. Sociální síť pod názvem Gab.

Michal Urban | reprodukovaná fotografie: facebook

Tři měsíce po založení sociální sítě Apple zamítl možnosti publikování aplikace na Apple Store. Nejdříve z důvodu hypotetické možnosti zveřejnění pornografie, následně pro „nenávistné projevy“.

Čtyři měsíce od založení sítě Gab, Twitter odstřihl platformu od volně přístupné API. Důvod nesdělil.

Osm měsíců od založení platformy byla aplikace vymazána z Google Play pro porušení zásad proti nenávistným projevům, respektive pro nedostatečné moderování diskuzí(čti žádná cenzura).

Po patnácti měsících Azure (Microsoft hosting,databáze,Identity managment, etc.) pohrozil vypnutím služeb, pokud nebude smazáno několik „extrémních příspěvků na síti“. Gab zde měl celý hosting.

Rok 2019

Paypal zrušil přístup společnosti Gab. Společnost se ocitla v situaci, kdy nebyla schopna vybírat peníze na své fungování.

Stripe zrušil přístup společnosti Gab. Společnost se ocitla v situaci, kdy nebyla schopna vybírat peníze na své fungování.

Coinbase, Square, Cash App zrušil společnosti možnost plateb(tedy včetně služby co převádí bitcoiny), společnost se znovu ocitla v situaci, kdy nebyla schopna vybírat peníze na své fungování.

StartEngine je zabanoval na své finanční platformě a odmítl vrátit 150 000 dolarů, které jim za to Gab zaplatil.

Shrnutí

Pokud si chcete založit alternativní sociální síť, kde nebude cenzura, musíte ještě založit banku, postavit datové centrum, vyvinout nový operační systém, začít vyrábět nové telefony s tímhle systémem a ideálně si založit i vlastní stát.